blank
HaberlerSponsorlu

Bitcoin Nereye Gidiyor 2021? Fiyat ve Güncel Gelişmeler Işığında Kısa Bir Analiz

Kripto paralar, son yılların belki de en büyük çıkışını geride bıraktığımız bir yıl içerisinde gerçekleştirdi.

Bugün, artık kripto paralar tüm dünyanın itibar ettiği finansal enstrümanlar halini aldı. Bunda sadece kripto paralara yönelik çok gelişmiş kurumsal yapıların ortaya çıkması ve dünyanın pek çok ülkesi için kripto paralar hususundaki yasal boşlukların doldurulmasının büyük etkisi var.

Ancak bu tabii ki kripto paraların sadece borsadaki bir hisse senedi gibi menkul bir yatırım aracı olmasının ötesine geçmesini sağlıyor. Çünkü kripto paralar aynı zamanda adından da anlaşılacağı üzere birer paralar ve işlem görebiliyorlar. Yenilikçi olması ve blockchain teknolojisini barındırması gibi nedenlerden dolayı tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bitcoin alım satım işlemleri, Bitcoin borsaları aracılığıyla yapılıyor. Bitcoin aldığınızda sanal cüzdanınızda varlığınız bulunmaya başlıyor. Her borsanın sanal cüzdan uygulamaları bulunuyor elbette. Ancak bu borsalar arasında hizmet kalitesi açısından da farklılıkların olduğunu söylemek mümkün.

Bitcoin’de daha sağlıklı kazanmak için iyi bir borsaya yönelmenizi tavsiye ederiz. Elbette yatırım yapmadan önce hangi borsaya yöneleceğinize yönelik sıkı araştırmalar yapmalısınız. Ancak birçok uzmanın önerisi dünyanın kripto alım satımı noktasında en kurumsal borsalarından biri olan AMarkets.

Şimdi gelelim herkesin aklındakine yakından bakmaya. Sadece ülkemizde değil dünyada adeta bir çılgınlık halini almaya başlayan Bitcoin’in son günlerdeki çalkantılı değeri nereye gidecek? Dilerseniz bununla ilgili piyasadaki beklentilere baktıktan sonra beraber bir tahminde bulunmaya çalışalım.

Nisan ayının önemli gelişmeleri

Kripto paralar ve özellikle Bitcoin, 2020’nin mart ayından 2021’in mart ayına kadar adeta altın dönemini yaşadı. Piyasa tabiriyle geçtiğimiz bir yıl tam bir ralli dönemiydi. Bugüne kadar yatırımcılarını üzmeyen Bitcoin, genelde yukarı yönlü bir seyir gösterdi. Hatta bu seyrin oranı o kadar yüksek ki geçtiğimizin yılın aynı döneminde 6,000 $ civarında değeri olan Bitcoin bir yıl gibi kısa bir sürede 60,000 $ sınırını en son Asya piyasalarından gelen alımlarla geçmiş durumda.

Bunun nedenlerinden kısmen de olsa bahsettik. Ancak işin küresel pandemi ile ilgili boyutunu farklı bir bağlamda ele almakta fayda var.

COVID – 19 pandemisi, tüm dünya olarak son bir yılımıza damga vurmuş durumda. Pandemi nedeniyle pek çok sektör durma noktasına geldi. Bu nedenle tüm dünyada ekonomik anlamda insanların alışkanlıklarını değiştirmeleri gereken bir dönemdeyiz.

İnsanların daha çok evlerinden gelir elde edebilmelerine yönelik düzenlemeler kurumsal düzeyde pek çok şirket tarafından deneniyor. Hastalığın yayılma hızını azaltmaya yönelik yapılabilecek her şey devletler tarafından yapılıyor. Bunların arasında Nobel ödüllü iktisatçı Milton Friedmann’ın kriz anlarında halka ve piyasalara devlet tarafından likidite enjekte edilmesi için gerekirse bir helikopterin tepesinden sokaklara para dahi saçılabileceğine dair teorisine doğru giden bir süreç var dünya genelinde.

Devletler tarafından vatandaşlarına sağlanan teşvikler, vergi kolaylıkları ve devletin elinden vatandaşa destek anlamında ne geliyorsa dünya çapında yapılıyor. Bu da parasal bir bolluğu beraberinde getiriyor. Hal böyle olunca da insanlar bu bollukta ilerleyen zamanlarını düşünerek kişisel yatırım yapacakları yerler arıyorlar ve bingo. Tüm bu şartlar kripto para dünyasını bir senedir ciddi anlamda besledi.

Kripto dünyasında son bir yıldır boğa piyasası hâkim ve önümüzdeki dönemde ele alınması gereken bazı noktalar ise var.

Uzun vadede neler olabilir?

Uzun vadede bugünkü şartlar, piyasaların tam da 2018 rallisinin son dönemine benzemeye başladı. Rotschild’in meşhur “Herkes bir şey alıyorken sat. Herkes bir şey satıyorken al.” teorisini doğrular şekilde herkes kripto paralara ufak da olsa yatırım yapmaya başladı. İşler bu kadar iyi gittiği için de insanlar 2018’deki keskin düşüş gibi bir durumun olabileceği ihtimalini akıllarında bulundurmuyorlar. Ancak yine de kripto para piyasalarının volatilite düzeyinin ne kadar yüksek olduğunu bilenler için her zaman ihtiyatlı olmak ve işlerin daima iyi gitmeyeceğinin bilincinde hareket etmekte fayda var.

Her ne kadar pek çok analiste göre şartların 2018’dekinden artık yapısal olarak çok farklı olduğu belirtiliyor ve kripto paraların itibarının o günkünden kurumsal düzlemde çok farklı olduğu söyleniyor olsa da kripto piyasasındaki boğa sezonunun sonuna yaklaşılıyor gibi görülüyor.

2017’deki boğa sezonu da incelendiğinde 10 aylık bir bolluk ve Bitcoin’in 900 $ civarından 20,000 $ seviyelerine çıktıktan sonra sadece bir ay içerisinde 5,000 $ seviyelerine gerilemişti ve bu hiç kimsenin beklemediği bir durumdu.

Bu yüzden tabii ki işler iyi gidiyor ve kötüye dönmesine yönelik hiçbir somut kriter yok. Ancak her piyasada olduğu gibi özellikle bu dönemlerde temkinli davranmakta fayda olacağını belirtelim.

Son olarak 2018 rallisinden sonra gelen ayı piyasasının da 26 ay gibi bir süre piyasada hâkim olduğunu ekleyerek detaylı değerlendirmeyi bir fikir verdikten sonra sizlere bırakalım.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu