BitcoinHaberler

“Bitcoin Pizza Günü”nüz Kutlu Olsun!

10 yıl önce bugün Bitcoin'le ilk kez bir alışveriş yapıldı! Peki, ne alındı? İşte detaylar!..

Tam 10 yıl önce bugün Bitcoin tarihine geçen çok ilginç bir olay yaşandı ve 22 Mayıs dünyanın her yerindeki Bitcoin kullanıcısı tarafından “Bitcoin Pizza Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

Bu yıl 10.sunu kutladığımız Bitcoin Pizza Günü şöyle başladı: Laszlo Hanyecz isimli bir Bitcoin kullanıcısı 22 Mayıs 2010’da 2 büyük boy pizza siparişi vermek için Bitcoin kullanmak istedi ancak hiçbir pizza restoranı o güne dek Bitcoin’le satış yapmadığı için Hanyecz’in siparişini gerçekleştirmesi mümkün olmadı. Çünkü o yıllarda Bitcoin bir para birimi olarak kabul görmüyordu. Bunun üzerine Hanyecz, 18 Mayıs’ta Bitcointalk.org forumuna yazmış olduğu çağrıya ancak 4 gün sonra yanıt alabildi ve Jarcos adlı bir kişi 10 bin Bitcoin karşılığında Hanyecz’in adresine 2 büyük boy pizza yollamayı kabul etti.

Yani şu an tanesi yaklaşık 9100 dolardan işlem gören 10 bin Bitcoin’le 2 büyük boy pizza siparişi verilmiş oldu. O zamanlar 30 dolara karşılık gelen 10 bin adet Bitcoin’in şu an yaklaşık 90.000.000 dolardan işlem gördüğünü kabaca hesaplayacak olursak söz konusu günün neden bu kadar önemli olduğunu anlamak mümkün.

Hele ki Aralık 2017’de Bitcoin’in 20 bin doları gördüğü anki değere bakıldığında (10 bin Bitcoin= 200 milyon dolar) durumun Laszlo Hanyecz açısından içler acısı hali daha da net şekilde karşımıza çıkıyor! Durum böyle olsa da Hanyecz pişman olmadığını ve bir noktada insanların Bitcoin’e bakış açısını olumlu yönde etkilediği için memnun olduğunu dile getiriyor. Hanyecz’in söz konusu yorumunda ne kadar samimi olduğu ayrı bir tartışma konusu olsa da olayın Bitcoin’le yapılan ilk alışveriş işlemi olarak tarihine geçmesi 22 Mayıs’ın tüm dünyada birçok kripto para borsası ve işletmesi tarafından çeşitli etkinlik ve kampanyalarla kutlanmasına vesile olmuş oldu.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu