BitcoinEkonomiHaberler

Bitcoin ve Altında Enflasyon Verisi Bekleniyor! ABD Enflasyon Verisi Saat Kaçta Açıklanacak?

Gözler ABD'den gelecek veriye çevrildi.

2022 yılında para piyasalarının ve kripto paraların en önemli gündem maddesi yüksek enflasyon oldu. FED’in önceki hamleleri Bitcoin üzerinde de etkili olurken gözler sonraki toplantılara çevrildi.

Artan gıda ve petrol fiyatları nedeniyle tüm dünyada varlığını hissettiren yüksek enflasyon, Merkez Bankalarının para politikasında değişikliklere gitmesine neden oldu.

Fiyatlardaki artış hızının kontrolden çıktığını geç fark eden FED 2022 yılı itibariyle faiz artırımlarına başladı ve önceki toplantılarda 0,25 ve 0,50 olmak üzere iki faiz artırımı gerçekleştirdi.

FED üyeleri önümüzdeki iki toplantıda da 50’şer baz puanlık faiz artışlarının makul olduğuna dair sinyaller verirken bugün önemli bir veri açıklanacak.

TSİ 15.30’da ABD Tüketici Fiyat Endeksi açıklanacak.

Enflasyon verisi öncesi spot altın 1840$ seviyelerinde yatay hareketlerine devam ederken, Bitcoin’in de 30.000$ etrafında yatay seyrini koruduğunu görüyoruz.

Enflasyonun yavaşladığına veya düşüşe geçtiğine dair bir sinyal gelene kadar piyasalar üzerindeki baskı devam edecektir. Bu nedenle yatırımcılar ABD’den gelecek verileri yakından takip edecek.

Mayıs ayına ilişkin aylık enflasyon beklentisi %0,7, yıllık enflasyon beklentisi ise %8,3.

Enflasyonun bu beklentilere paralel veya daha düşük gelmesi piyasaları bir nebze rahatlatacaktır. Zira yatırımcılar FED’in bir sonraki toplantıda 50 baz puanlık artış yapacağını şimdiden fiyatladı.

Investing anketine katılan yatırımcıların %94,3’ü 15 Haziran’daki FED toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı beklediğini ifade ediyor.

Veri öncesinde ve sonrasında oynaklık yükselebilir. Uzmanlar yüksek kaldıraçtan uzak durulması gerektiğinin altını çiziyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu