AnalizBitcoin

Bitcoin ve Bitcoin Dominance Verileri Ne Yönde?

Bitcoin Direnç Seviyelerini Kırılabilecek mi? BTC Analizi

Rusya – Ukrayna krizi sürecinin devamı ve arkasında geçtiğimiz gün ABD başkanı Joe Biden’nın kripto ile ilgili yürütme emrinin ayrıntılarının söylemleri etkisi ile beraber Bitcoin fiyatında 40.000 dolar seviyesinden yükseliş görüldü.

Ayrıca, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto paralara yönelik yeni kararlar hakkında açıklamaları oldu. Yatırımcı ve tüketiciyi koruyucu yönelik söylemleri ve diğer kararlar hakkındaki ayrıntıların da etkisiyle dün, BTC 40.000 dolar seviyesinden 42.000 dolar seviyelerine ulaşılmış oldu.

Bunun yanında teknik veriler ışığında tüm marketteki paranın yüzde değerinin Bitcoin’de olduğunu bizlere gösteren Bitcoin Dominance verilerine baktığımızda ise;

Kasım ayındaki büyük düşüş ile beraber 40 ve 39 seviyesine geri çekilmesi ile destek oluşturan BTC.D değeri , bu bölgeden tepki alarak tekrardan 44 seviyelerine yükselişini gerçekleştirdi.

Bu seviyeye gelene kadar bazı altcoinlerde yine bir baskılanma söz konusu oldu. Bu seviyenin üzerine bir çıkışın söz konusunda ise altcoinler için sıkıntılı dönemler olasılığı oluşabilir. Bu nedenle BTC.D’nin belirtilen ara seviyeler arasında çok sert hareketler yapmadan marketin dengesini sağlaması sağlıklı olacaktır.

Diğer taraftan BTC grafiğine baktığımızda ise 39.500 ve 40.000 dolar direnç seviyesinin  üzerine çıkmayı başardı fakat 42.600 dolar direnç bölgesinin üzerinde tutunamayarak bu seviyeden red yedi.

Aynı zamanda Şubat tarihinden gelen 45.800 ve 34.400 dolar seviyeleri arasında alıcı ve satıcıların dengede oluşturduğu bir simetrik üçgen yapısı oluştu.

Bu yapının aşağı yönlü kırılımı olması durumunda yani 36.000 ve 37.000 dolar destek seviyesi altında bir mum kapanışı ile beraber alt destek bölgelerine geri çekilmeler gözlemlenebilir. Yükseliş görebilmemiz için daha önce oluşmuş olan iki düşen tepe bölgesi (44.000 ve 45.000 dolar) aralığının hacimli kırılışı ile beraber üzerinde kalıcı olması halinde yükseliş trendinden konuşmak mümkün olabilir.

Önümüzdeki 15 -16 Mart tarihlerinde piyasalara yön verecek olan FED faiz kararının açıklanması ile hem makro hem de mikro ekonomi tarafındaki belirsizliğin kalkması ile beraber yön tayini yapabilmek hem de fiyatlara etkisini görmemizde büyük rol oynayacağını düşünüyorum.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu