Bitcoin

Bitcoin Visa Ve MasterCard’ı Aşabilir Mi?

Bitcoin ve lider 2 ödeme sağlayıcısı.

Yaklaşık 10 yıl önce Satoshi Nakamoto tarafından tanıtılan kripto para Bitcoin, ortaya çıkmasından hemen sonra herkes tarafından merak edildi ve ne olduğu ile ilgili olarak çok kez tartışma konusu olan bazı iddiaların ve tartışmaların ortasında kaldı. Dijital eşler arası nakitsiz ağın, asgari komisyonla daha hızlı işlem yapmayı vaat eden merkezi olmayan bir ekonomi getirmesi amaçlandı.

Bitcoin, insanların parası üzerinde tekel olan geleneksel merkezileşmiş bankacılık sistemlerinin tekelini sona erdirmek için icat edildi. Bitcoin popülerliği kazandıktan ve insanlar dijital varlığın sadece başka bir internet olgusu olmadığını anladıktan hemen sonra Visa ve MasterCard gibi geleneksel ödeme sistemleriyle doğrudan bir karşılaştırma yapmaya başladı. Öyleyse, açık soru Bitcoin’in bu geleneksel ödeme portallarıyla karşılaştırıldığında nerede durduğu? Visa ve MasterCard’ın sundukları başarılarını aşabilir miydi?

Hem bitcoin hem de geleneksel ödeme portallarının çeşitli yönlerini değerlendirmeye çalışacağız ve Bitcoin’in kuruluşundan bu yana ne kadar geliştiğini ve geleneksel ödeme sağlayıcılarını geçme şansının olup olmadığını göreceğiz.

Visa / Mastercard vs Bitcoin İşlem Hızı

Ödeme aracı olarak Bitcoin, tüm dünyada tanınan ABD merkezli olarak yıllar önce kurulan Visa, MasterCard ve Paypal ile doğrudan karşılaştırıyor. Şimdi geleneksel ödeme sağlayıcılarının işlem hızlarını karşılaştıralım ve Bitcoin’in nerede durduğunu görelim.

Visa / Mastercard – Dünyanın en çok kullanılan ödeme sağlayıcısı Visa, her gün 150 milyon işlem gerçekleştiriyor. Bu işlem, işlem hızını Visa üzerinden 1.667 işlem/saniye hızında gerçekleştirir.

PayPal: Paypal en çok tercih edilen sınır ötesi işlem sağlayıcılarından biridir ve saniyede yaklaşık 193 işlem gerçekleştirmektedir.

Bitcoin: Bitcoin, geleneksel portalların yakınında hiçbir yere benzemez ve sadece 4 işlem/saniye civarındadır.

Geleneksel ağlar tarafından işlenen işlemlerin sayısına baktığımızda, Bitcoin buna karşılık gelir. Bu kadar ciddi bir farkın nedeni, işlemlerin işlenmesinde teknolojinin kullanılması yatmaktadır. Vısa, saniyede 1.667 işlem ile dünyanın en hızlı ödeme sağlayıcısıdır ve bu rekoru elinden almak pek mümkün değildir.

Geleneksel portalların çoğu merkezileştirilmiş ve çok düzenli bir çalışma biçimine sahip ve merkezi bir veritabanına sahip olmak da büyük bir kurtarıcı olmaktadır. Bitcoin söz konusu olduğunda, bir USP olan ademi merkeziyetçilik yönü bazı farklar ortaya çıkarır ve bu farklar nedeniyle ödeme sağlayıcılarına göre daha yavaş kalabilir.

Birisi Bitcoin ağındaa bir talepte bulunduğunda, madenciler işlemin doğrulanmasından sorumludur. Bu madenciler Blok Ödülünü almak için işlemi emsallerine göre daha erken doğrulamak için birbirlerine karşı yarışıyorlar. Bitcoin blok süresi 10 dakika sabitlenir ve madencilik zorluğu sabit blok zamanını korumak için artırılır. Bu, baskın olan ve Bitcoin topluluğu arasında endişe kaynağı olan ölçeklenebilirlik sorunlarına yol açmaktadır.

Aksine, geleneksel portallar, merkezi bir veritabanına dayanır, burada bir işlem isteği başlatıldığında, sistem basitçe kimliğinizi ağa koyar, ödemeyi başlatmak için gerekli fonun olup olmadığını ve her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edip işler. Bunu basit olarak POS cihazı üzerinden anlatmak mümkündür.

Bir POS cihazına kredi kartını slip olarak geçtiğinde şifreyi tuşlamadan kart bilginiz makinede okunur ve şifreyi girer girmez banka sizin hesabınızda yeterli para olup olmadığı saniyeler içerisinde sorgulamış olur, eğer yeterli para var ise hemen işlem kimliğinize otomatik olarak oluşturulmuş ödeme sistemi sayesinde ödemeyi yapabilirsiniz.

Bitcoin, işlemlerini ölçeklendirmeye çalıştığında, geliştiriciler için endişe kaynağı oldu ve bu, halen yapım aşamasında olan yıldırım ağı gibi birçok zincir dışı çözüm üretti. Ancak, Yıldırım ağı tamamen işlevsel hale gelse bile, Bitcoin ağı, geleneksel yöntemlere bile yaklaşamayacaktır.

Bitcoin Neden Geleneksel Ödeme Yöntemlerini Asla Aşamaz?

Cevap merkezileşmedir, Bitcoin kimsenin paranızı kontrol edemediği bir eşler arası ağ vaat eder, ancak ademi merkeziyetçiliğin eksiklik payına sahiptir. İşlem hızı, Bitcoin blok zincirinin tasarımı tarafından büyük ölçüde engelleniyor

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu