AnalizBitcoin

Bitcoin’de (BTC) Önemli Trend Çizgileri Hangi Seviyelerde? Büyük Resimdeki Detaylar Neler?

Bitcoin son zamanlarda tüm piyasalarla beraber ciddi şekilde aşağı yönlü hareket etti. Peki büyük resimdeki detaylar neler? BTC'nin güncel direnç ve destek seviyeleri ne? İşte detaylar...

Bitcoin‘de halving olayı etkisi sebebiyle 10.000 dolar seviyelerinden beri düşüşlerin görülebilecek olduğunu ifade etmiştik. Bu baskıya bir de dünyadaki krizler eklenince fiyat hiç tahmin edilmeyen seviyelere kadar gerilemiş oldu. Ancak büyük resme bakıldığı zaman Bitcoin’in aslında her zaman kanal içerisinde hareket ettiği ve trend çizgileri içerisinde şekillendiği görülüyor.

An itibarı ile 5.000 doların üzerinde fiyatlanan BTC fiyatı, bu süreçte haftalık grafikteki genel yükseliş trendinin aşağısına düşmüş olsa da aynı gün içerisinde toparlanarak tekrar bu destek seviyesinin üzerine çıkmayı başarmıştı.

Bitcoin (BTC) Haftalık Grafik Trend Çizgileri – Kaynak: Tradingview

Haftalık büyük resimdeki trendde BTC’nin güncel destek seviyeleri 4600 ila 4800 dolar seviyelerine tekabül ediyor.

Günlük grafiğe bakıldığı zaman ise son düşüş ve yükselişlerde BTC’nin hep kanal içerisinde hareket ettiği görülüyor. Bitcoin’in geçtiğimiz hafta sert şekilde düştüğü 3850 dolar seviyesinin ise bu destek seviyesine dokunduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Bitcoin (BTC) Günlük Grafik Trend Çizgileri – Kaynak: Tradingview

BTC önümüzdeki günlerde eğer kırmızı alan içerisinde kalmaya devam ederse tekrar destek seviyelerini test edebilir. Mayıs ayında olacak halving etkisi ile üzerinde baskı olan Bitcoin için mart ve nisan ayları oldukça riskli aylar olurken, bu süreçte düşüş eğilimi devam edebilir. Ayrıca alanın giderek daralıyor oluşu da düşüş riski her geçen gün biraz daha artırıyor.

Kırmızı ve yeşil alanların ortasına yükseliş yaşanması durumunda, fiyatın yeşil alana geçilebilecek ihtimali daha yakın geliyor; ancak BTC bu seviyelere yükseldiğinde makas açıklığı giderek artacağı için fiyat hemen yeşil alana yükselemezse çok savruk fiyat dalgalanmaları görülebilir.

Özellikle mevcut piyasada fiyatın kırmızı alan üzerine çıkması durumunda (5800 – 6000 dolar seviyeleri) dünyanın içinde bulunduğu ekonomik kriz sebebiyle, insanlar FOMO etkisine kapılarak yatırım aracı arayışlarını Bitcoin’den yana kullanabilirler. Bilindiği gibi insanlar her zaman yükselen ürünlere yatırım yapma eğiliminde oldukları için 6.000 ve hatta sonrasında olabilecek 8.000 doların üzerine (yeşil alan) çıkılması durumunda piyasada ciddi bir FOMO (fırsatı kaybetme korkusu) etkisi başlayabilir ve fiyat ciddi şekilde yükselebilir. (Bu durum eğer içinde bulunduğumuz kriz durumunda gerçekleşirse olabilecek senaryolardır.)

Şu an için net bir tahminde bulunmanın mümkün olmadığı genel dünya piyasalarında neler olacağını hep beraber göreceğiz; fakat yatırım yaparken mutlaka bu seviyeleri göz önünde bulundurmanız ve stop-loss emir kullanmanız oldukça önemli.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu