Kripto HaberleriAnalizBitcoin'de (BTC) Şimdi Ne Olacak? Yatırımcıların Dikkat Etmesi Gerekenler Neler?

Bitcoin’de (BTC) Şimdi Ne Olacak? Yatırımcıların Dikkat Etmesi Gerekenler Neler?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bitcoin (BTC) son günlerde adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Hatta öyle ki tıpkı 2017 yılında yaşadığı 20 bin dolarlık zirve zamanında olduğu gibi tüm görsel, yazılı ve sosyal medya kanallarında Bitcoin kelimesi trend oldu ve Google’da da en çok aranan kelimeler arasına girdi. Böylelikle bütün yatırımcıların yönü bir anda BTC’ye dönmüş oldu.

Daha önceki analizlerimizde, yatırımcıların genelinin “yükselen ürüne yatırım yapma” psikolojisinde olduğunu belirtmiş ve özellikle 8.000 doların aşılmasından sonra ciddi bir FOMO yani fırsatı kaybetme korkusu ile piyasaya ciddi bir sıcak para girişi olabileceğini ifade etmiştik.

Son iki gündür tam da böyle oldu. 12 Mart tarihinde hem üzerindeki halving baskısı hem de korona virüs etkisi ile 3800 dolar seviyelerine kadar düşüş yaşayan BTC, çok kısa bir süre içerisinde bütün zararını toparlamış ve hatta kâra geçmiş oldu.

İlgili Haber
Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir? Daha Önce Fiyatı Nasıl Etkiledi? Şimdi Nasıl Etkiler?

Her ne kadar yaklaşık 10 gün kalan halving olayı sonrası BTC’de ciddi yükselişler bekleniyor olsa da bu yükselişlerin bu kadar erken başlanacağı pek de tahmin edilmiyordu.

Haftalık ve aylık grafiğe bakıldığı zaman görülüyor ki; BTC böylesi bir sert düşüşün ardından ilk defa bu kadar kısa sürede toparlanmış oldu ve beklentilerin üzerinde bir yükseliş yaşayarak tüm analizleri adeta altüst etti.

Bitcoin Haftalık Grafik – Kaynak: Tradingview

Altcoinler Ne Olacak?

Toplamda 250 milyar dolar seviyelerinde olan kripto para piyasa hacmi içerisinde 162 milyar dolar ile tüm piyasanın yüzde 66’sını elinde tutan BTC, bu yükselişler sırasında piyasadaki hakimiyet oranını iyice arttırdı ve bu oran gün içerisinde yüzde 66.7 seviyelerine kadar yükseldi.

Piyasadaki Son 2 Günlük Bitcoin Hakimiyeti Grafiği – Kaynak: Tradingview

Piyasadaki paranın BTC’ye akması nedeniyle altcoinler her ne kadar dolar bazında değer kazanmış olsa da BTC karşısında değer kaybetmeye devam ettiler. Altcoinlerde mini bir rallinin başlaması için BTC’nin çok fazla düşmemesi ve sert hareketlerini durdurarak yatay seyir etmesi gerekiyor.

Zira bu kadar hareketli ve belirleyici bir ürün varken yatırımcılar haliyle altcoin yatırımı yapmaktan çekiniyorlar.

Önemli Seviyeler Neler?

Her ne kadar bu süreçte direnç noktaları bir bir kırılmış olsa da yine de bu noktaları takip etmek ve buna göre yatırım yapmak son derece önemli. Güncel olarak kuvvetli direnç noktası BTC’nin gün içerisinde deneyip geçemediği 9300 dolar seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan yine gün içerisinde düşüş yaşanılan 8500 dolar seviyesine dikkat edilmesi çok önemli. Zira bu seviyenin altına düşülmesi 8400 dolar seviyesinin altına bir sarkma getirirse, fiyat 7600 dolar seviyelerine kadar bir düzeltme hareketi yaşayabilir.

Bitcoin 1 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

Yeni Yatırımcılara Uyarı!

Birçok yatırımcı “artık 7600 dolar seviyelerine bir düşüş olmaz, BTC çok yükseldi” diye düşünebilir. Ancak kripto para piyasasında her an her şey olabilir ve daha önce bunun örnekleri sıklıkla görüldü. En basit örnek olarak 2017’de 20.000 dolar seviyelerinden yatırım yapan kişiler buna gösterilebilir. Zira bu yatırımcılar 2 yıldan daha fazla süredir beklemelerine rağmen fiyat hala alım yapılan seviyelere gelebilmiş değil.

Bu süreçte Bitcoin’in medya organlarında sıklıkla telaffuz edilmesi birçok yeni yatırımcının piyasaya girmesini sağladı / sağlayacak. Bu sebeple bilinçsiz bir şekilde yatırım yapmak çok ciddi zararlar etmenize sebep olabilir!

Özellikle piyasada yeniyseniz bu piyasanın çok riskli olduğunu unutmayarak şu maddelere dikkat etmenizi öneriyoruz:

  • Panik ile alım ve satım yapmamak
  • Destek ve direnç noktalarını göz önünde bulundurarak yatırım yapmak
  • FOMO (fırsatı kaybetme korkusu) etkisine kapılmamak
  • “Kaybetmemenin” kazanç sağlamaktan daha önemli olduğunu unutmamak
  • Alım ve satım noktalarına karar vererek planlı bir şekilde güvenli yatırım yapmak
  • Stop-limit emirlerini kullanmak
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları