BitcoinEkonomiHaberler

Bitcoin’de Bu Hafta ABD’den Gelecek Bu Veri Takip Edilecek!

Gözler enflasyona çevrildi.

Yeni yıla girmemiz ile birlikte 2022 yılının ana gündem maddesinin yüksek enflasyon olacağı iyice belirginleşti. Türkiye’de de yakından hissedilen fiyat artışları ve alım gücünün düşüklüğü tüm dünyada tartışılmaya devam ediyor.

Oransal olarak Türkiye ile kıyaslanamayacak düzeyde olsa da, ABD bugün son 39 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele ediyor.

Aralık ayında küresel bazda enerji ve gıda fiyatlarında yaşanan artışlar enflasyon verilerinin de bir hayli yüksek gelmesine neden oldu.  Zira ülkemizde Aralık ayı enflasyonu %13,58 olurken 2021 yılını %36,08 ile tamamladık.

Küresel piyasalarda ve Bitcoin de ABD’den gelecek enflasyon verisine odaklandı. ABD’nin aralık ayı tüketici enflasyonu bu hafta çarşamba günü TSİ 16:30’da açıklanacak.

Hem kripto para yatırımcıları hem de diğer piyasa katılımcıları bu veriyi yakından izleyecek.

Enflasyon verisi merkez bankalarının para politikalarında ana belirleyici unsur olması nedeniyle önemli bir öncü gösterge olarak kabul ediliyor.

Enflasyondaki hızlı artış FED’in beklenenden daha erken parasal sıkılaşmaya gideceğine dair endişeleri körüklerken riskli ürünlerden de kaçışın devam ettiğini görüyoruz.

Yüksek enflasyon ilk aşamada para politikasındaki olası değişiklikler nedeniyle Bitcoin’e olumsuz yansısa da Bloomberg son raporunda yüksek enflasyondan korunmak isteyen kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e olan talebinin artabileceğini ve bu savaştan Bitcoin’in zaferle çıkabileceğini ifade etti.

Bitcoin yüksek enflasyona karşı oluşturduğu koruma kalkanı ve FED’in faiz silahı arasında sert dalgalanmalar yaşayabilir.

2022 gözünü altının yerine diken Bitcoin için önemli bir sınav yılı olacağa benziyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

 

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu