BitcoinEkonomiHaberler

Bitcoin’de FED Haftasına Giriyoruz! Beklentiler Ne Yönde?

Gözler FED'den gelecek faiz kararına çevrildi.

Piyasalarda ve Bitcoin‘de uzun süredir beklenen kritik FED toplantısı haftasına giriyoruz.

Toplantı Ne Zaman?

FED’in para politikaları toplantısı 15-16 Mart tarihinde gerçekleştirilecek. 16 Mart Çarşamba akşamı TSİ 21.00’da faiz kararı açıklanacak ve 21.30’da Powell kameraların karşısına geçerek soruları yanıtlayacak.

Kasım ayından itibaren varlık alımlarını azaltmaya başlayan FED, geçtiğimiz toplantılarda enflasyonla mücadeleyi kolaylaştırmak için Mart ayı toplantısında faiz artıracağının sinyalini açıkça vermişti.

Uzmanlar bu konuda FED’den bir sürpriz beklemiyor ve faiz artırımına kesin gözüyle bakıyor.

Beklenti Ne Yönde?

Bu noktada artan enflasyon faizin ne kadar artırılabileceğine ilişkin beklentileri bozsa da, genel kanı FED’in faizi 0.25 oranında artıracağı yönünde.

Piyasalar ilk aşamada 0.50’lik bir faiz artışına hazırlanmış ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali beklentileri 0.25’e çevirmişti.

Aşağıda CME Fedwatch üzerindeki beklentileri görebilirsiniz.

2018’den Sonra İlk

FED 2018 yılından sonra ilk kez faiz artırımına gidecek.

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş, gıda ve enerji fiyatlarını yükseltmeye devam ederken daha yüksek enflasyon riski doğuruyor.

Bu noktada ekonomik durgunluk-negatif büyüme ve enflasyon arasında iyi bir denge kurmak zorunda olan FED’in bu toplantıdan sonrasına ilişkin perspektifi de piyasalar için belirleyici olacak.

Bazı analistler FED’in faiz kararının piyasalar tarafından fiyatlandığını ve beklenenden daha şahin bir FED olmadığı takdirde piyasaların çok aşırı tepki vermeyeceğini ifade ederken, bazı analistler FED’in yıl boyunca faiz artıracağına dair beklentilerin piyasalardaki alıcıları engelleyeceğini düşünüyor.

Yatırımcılar volatil bir haftaya hazırlanırken yönün belirlenmesinin zor olduğu ve risklerin arttığı bir süreçten geçiyoruz.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
4 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Btk 36 ya dusermi

Anonim

Fed kararı ne olursa olsun btc düşmez ve daha güçlenerek yoluna devam eder bu benim şahsı fikrim

Savas

Btc 36 bin doların altına düşer mi

Anonim

Fed toplantisi zamanı mümkündür. Tüm borsacilar bu tarihi bekliyor


Başa dön tuşu