AnalizBitcoinOn-chain

Bitcoin’de Fiyatı Doğrudan Etkileyen Veri: Borsalardaki Arz Miktarında Son Durum Ne?

Borsalardaki Bitcoin arz miktarına baktık...

Bitcoin genellikle sert hareketleri ile bilinen bir yatırım aracı. Özellikle bu hareketleri sebebiyle sıkça eleştirilen BTC, bir süredir geçtiğimiz günlerde olduğu gibi sert bir düşüş yaşamamıştı.

Tam bu sert hareketleri unutturmuşken adeta “ben buradayım” diyerek 10.000 dolarlık düşüş yaşayan BTC, tüm piyasanın kırmızı görülmesine sebep oldu. Teknik analiz kanadında aslında bu düşüşün daha büyük yükselişler için ön ayak olduğu görülüyor. Zira RSI gibi diğer birçok indikatör son zamanlarda ciddi oranlarda şişmiş ve geri çekilme sinyalleri vermeye başlamıştı.

Son gevşemeden sonra RSI ve diğer birçok indikatörün rahatladığı ve fiyatın, daha sert yükselişler için uygun hale geldiği görülüyor. Özellikle destek noktasına bakıldığında ise 41.000-42.000 dolar bandına denk gelen seviye kırılmadıkça hala yükseliş trendinde olduğumuz için korkulacak çok bir şey olmadığı ifade ediliyor. Ancak bu seviye altına düşüş olursa düşüşler derinleşebileceği için stop olma yolu tercih edilebilir.

Bitcoin 4 Saatlik Grafik Destek ve Dirençler

Zincir İçi Veriler Ne Söylüyor?

Teknik analiz kısmı kadar temel analiz kısmının da oldukça önemli olduğu biliniyor. Özellikle on-chain (zincir içi) verilerdeki en önemli sinyallerden birisi borsalardaki Bitcoin miktarı olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle borsalarda olan BTC miktarı azaldığında fiyat yükselirken, arttığında ise fiyat azalıyor.

Çünkü bu şu anlama geliyor:

  • Eğer borsalardaki BTC’ler soğuk cüzdanlara çekiliyorsa yani borsalardaki arz azalıyorsa; bu demek oluyor ki yatırımcıların çoğu elindeki BTC’leri uzun vadeli olarak tutmak için yani satmamak için soğuk cüzdanlara çekmiş oluyor.
  • Eğer borsalara BTC girişleri çok fazla olursa, bu durumda da yatırımcıların BTC satmak üzere soğuk cüzdanlardan borsalara BTC aktardığı sonucuna ulaşılıyor.
Borsalardaki BTC Arzı – Kaynak: Glassnode

Bu bağlamda son düşüş incelendiğinde, borsalardaki arz miktarının azaldığı görülüyor (sarı çizgi). Yani bu düşüşte özellikle büyük yatırımcıların çoğu, BTC’lerini “daha fazla yükseliş gelecek” düşüncesiyle soğuk cüzdanlara çekmiş durumda. Sarı ile gösterilen ve Borsalardaki BTC arzını gösteren bu oran, eğer borsalara girişler fazlaysa yukarı yönlü, tam tersi durumda da aşağı yönlü hareket ediyor.

Fiyat ile genellikle ters korelasyon içerisinde olan bu veri, BTC’nin önümüzdeki günlerde tekrar toparlanabileceği hakkında kuvvetli bir analiz sunuyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

 

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu