BitcoinHaberler

Bitcoin’de Gözler Enflasyona Çevrildi! Saat Kaçta Açıklanacak? Beklenti Ne?

Bu hafta ABD'den gelecek verilerde en önemli gündem maddesini enflasyon verisi oluşturuyor.

Bugün yine gözler ABD’den gelecek verilere odaklandı. Bu hafta ABD’den gelecek verilerde en önemli gündem maddesini enflasyon verisi oluşturuyor.

İlgili Haber
Bitcoin ABD'den Gelecek Verilere Odaklandı! İşte Haftalık Takvim..

Dün dünyayı kasıp kavuran yüksek enflasyon pek çok insanın günlük yaşamını yakından etkiliyor. ABD son 40 yılın en yüksek enflasyon rakamları ile mücadele ederken, enflasyonun kalıcı mı geçici mi olduğunu FED’in politikaları belirleyecek. Bu nedenle piyasalar enflasyon verisine karşı daha fazla tepki verebiliyor.

Saat Kaçta Açıklanacak? Beklentiler Ne Yönde?

Bugün TSİ 16.30’da ABD Ocak ayı enflasyon verisi açıklanacak. Beklenti aylık yüzde 0.5’lük artışla, yıllık enflasyonun yüzde 7.3’e yükselmesi yönünde.

Aralık ayında yıllık enflasyon %7 olarak açıklanmıştı. Şayet Ocak ayı enflasyonu %7.3 olarak açıklanırsa bu 1982 yılından sonra görülmüş en yüksek enflasyon rakamı olacak.

2021 yılının başlarında yaptığı toplantılar enflasyonun geçici olduğunu söyleyen FED, yıl sonuna doğru bu ifadeden vazgeçerek daha şahin bir tutum sergilemeye başladı.

Enflasyonun tahminlerin çok ötesinde yükselmesi, FED’in varlık alımlarının azaltmasına ve faiz artırım sürecine hızlı girmesine neden oldu. Mart ayında FED’in faiz artırımına kesin gözüyle bakılırken bu süreçte gelecek ekonomik göstergeler faiz artırım oranını etkileyebilir.

Uzmanlar daha önce olduğu gibi ABD enflasyon verisi öncesi ve sonrası Bitcoin’de volatilitenin artmasını bekliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu