Kripto HaberleriBitcoinBitcoin'de Sıcak Anlar! Hash Oranında Yeni ATH: 1 BTC Ne Kadara Üretiliyor?

Bitcoin’de Sıcak Anlar! Hash Oranında Yeni ATH: 1 BTC Ne Kadara Üretiliyor?

Takip et

Bitcoin ağının işlem gücü 15 Ocak tarihinde saniyede 219.68 exahash (EH/s) değerine ulaşarak yeni bir ATH oluşturdu. Yeni rekor ile birlikte, 1 Ocak tarihinde kaydedilen 219.5 EH/s’lik rekor da geride bırakıldı.

1 BTC’nin Maliyeti Ne Kadar?

15 Ocak tarihinde kırılan yeni rekor ile birlikte Bitcoin madencilerinin BTC ağına yüklü miktarda işlem gücü ayırdıklarına şahit oluyoruz. Yeni rekor, 1 Ocak tarihinde kırılan 219.5 EH/s’lik hash oranının yalnızca hafif bir şekilde üstünde kaydedildi. Bu yazının yazıldığı anlarda ise hash oranının 215 EH/s seviyesinde olduğunu görüyoruz.

Son yükseliş, Kazakistan’da yaşanan iç karışıklıklar ve ülkede internetin geçici bir süreliğine kapatılması sonucunda gelen ani düşüşün ardından geldi. Hash oranındaki %15’lik düşüşün ülkedeki olaylar sonucunda yaşandığı düşünülse de ülkenin Bitcoin madencileri bu iddiaları reddetti. Verilere göre, BTC fiyatındaki düşüş ve madencilik zorluğunun artması da hash oranındaki %15’lik düşüşe katkıda bulundu.

Fiyat düşüşü ve madencilik zorluğundaki yükselişe ek olarak, bir adet Bitcoin’in üretilmesinin bugünkü maliyetinin 34.000 dolar olduğu düşünülüyor. Twitter üzerinden yayın yapan Venture Founder, kısa bir süre önce yaptığı açıklamasında, BTC’nin üretim maliyetinin, fiyatının yaklaşık olarak %20 altında olduğunu belirtti. Bitcoin fiyatı Mayıs ayında 30.000 dolara gerileyerek üretim maliyetinin altına inmiş ve analiste göre bir tür madenci kapitülasyonu riski altına girmişti.

BTC’nin Madencilik Zorluğunun 5 Gün İçerisinde %3.8 Artış Göstermesi Bekleniyor

Bitcoin madencilik zorluğunun önümüzdeki 5 gün içerisinde %3.83 yükselmesi bekleniyor. Bu yükseliş gerçekten de gerçekleşip 25.31 trilyon değeri görülürse, BTC’nin madencilik zorluğunun yeni bir ATH oluşturacağını söyleyebiliriz.

bitcoin

Madencilik zorluğu konusunda son rekor, 25 trilyon ile 13 Mayıs 2021 tarihinde yaşanmıştı. Bunun ardından zorluk seviyesi tam 4 kez azaltıldı. 17 Temmuz tarihinden itibaren ise BTC ağının madencilik zorluğu 12 kez yükseltilirken sadece 1 kez düşürüldü.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları