Kripto HaberleriAltcoinBitcoin'deki Artış Altcoinlere Neden Etki Etmiyor? Piyasa Değerlendirmesi

Bitcoin’deki Artış Altcoinlere Neden Etki Etmiyor? Piyasa Değerlendirmesi

Takip et

Bitcoin için 2019 senesi oldukça iyi geçiyor. Özellikle son birkaç haftadır yaşadığı ciddi yükselişler ile kendini 5 haneli rakamlarda bulan ve an itibarı ile 11.400 dolar seviyelerinde işlem gören Bitcoin, bu yükselişi ile altcoinlere çok fazla etki edemedi. Tabiki altcoinler de bu süre zarfında yükselişler yaşadı ancak BTC’ye baktığımız zaman yüzde 5 ila 8 arasında gündelik yükselişler görülürken bu oran altcoinlerde yüzde 1 ila 2’leri buluyor. Hatta altcoinler genellikle düşüş eğiliminde hareket sergiliyor.

Altcoin yatırımı olan yatırımcılar 2017 sonlarındaki gibi bir altcoin rallisinin ne zaman başlayacağını ve altcoinlerin bu BTC yükselişlerine benzer yükselişleri neden görmediğini sormaktalar. Bu durumun neden böyle olduğunu inceleyelim…

Altcoinler Neden Yükselmiyor?

Bunun cevabını bulabilmek için öncelikle Bitcoin’in son birkaç haftadır neden bu kadar yükseldiğine bakalım. Maddeler halinde sıralayacak olursak:

  • Amerika sermaye piyasası kurulu (SEC) Amerikan vatandaşlarının ICO’lar ile çıkan coinleri alıp satmasını yasakladı. Yani ICO’lar ile üretilen ve şu an Binance gibi büyük borsalarda işlem gören kripto paralar, SEC’in yasaklaması ile beraber Amerikan vatandaşları tarafından alınamayacak. Bu yasağa uyan Binance gibi birçok büyük kripto para borsası bu kripto paraların alım satımını Amerikan vatandaşlarını için durdurdu. Hal böyle olunca Amerikan yatırımcılar ellerinde bulunan bu altcoinleri Bitcoin’e çevirdiler. Bu da Bitcoin fiyatının artmasında önemli rol oynadı.
  • Facebook’un Libra kripto parasını piyasaya tanıtması şüphesiz kripto para piyasası için çok olumlu oldu. Facebook’un arkasına aldığı birçok dev şirket ile böylesi bir projeye girmesi kripto paraların bilinirliği ve kullanılabilirliği açısından tüm dünyada çok olumlu karşılandı ve bu sebeple Bitcoin’e olan güven arttı.
  • En son olarak da JPMorgan kendi kripto parasının testlerine başladı ve Twitch gibi platformlar ödeme yöntemi olarak eskiden kaldırmış olduğu Bitcoin seçeneğini tekrar ekledi.

Aslında Bitcoin’in yükseliş nedenlerine baktığımız zaman altcoinlerin neden hareket etmediğini görüyoruz.

Özellikle SEC’in kararından sonra kripto para piyasası içinde Bitcoin’e olan yatırımın arttığını ve BTC piyasa hakimiyetinin yüzde 60.2 seviyelerine kadar yükseldiğini görüyoruz. Bu daha demek oluyor ki piyasaya yeni yatırımcı çok fazla girmiş değil. Zaten kripto para yatırımı olan kişiler ellerindeki diğer kripto para birimlerini BTC’ye çeviriyor hal böyle olunca sadece Bitcoin fiyatı ciddi bir şekilde artış yaşıyor.

Alternatif kripto paraların da yükselmesi hatta BTC’nin de çok beklenen 20.000 dolar seviyesine ulaşabilmesi için için 2017 senesinde olduğu gibi piyasaya dışarıdan ciddi bir yatırımcı ve para girişinin olması gerekiyor. Yani piyasa kendi içerisinde dönmek yerine dışarıdan gelen alım hacimleri ile artmalı. Eğer böyle olursa yakın zamanda altcoinlerde bir ralli görmek mümkün.

Kripto para ve Blockchain teknolojisine karşı devlet ve kurumlardan her gün daha fazla artan talep, yakın zamanda yeni yatırımcıları piyasaya daha fazla çekebilir ve altcoin rallisi görülebilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları