Bitcoin

Bitcoin’den Altına Karşı Önemli Zafer: 1 BTC Artık 1 Kilo Altından Daha Değerli!

Bitcoin'in birim fiyatı, altının kilo fiyatının üzerine çıktı.

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) son günlerde sergilediği sansasyonel performans, bunun büyük bir kilometre taşını geride bırakmasını sağladı. BTC fiyatı neredeyse 1 hafta içerisinde 49.000 dolardan 57.851 dolara kadar yükseldi.

Bitcoin Fiyatı 57.851 Doları Gördü

BTC fiyatı için psikolojik direnç olarak görülen 50.000 dolar seviyesinin aşılmasından daha önemli olan bir şey varsa o da altının kilo fiyatının aşılmasıydı. BTC/USD işlem çiftinin verilerine göre ise bu rekor bugün geldi. CoinGecko verilerine göre Bitcoin fiyatı bugün 57.851 dolara kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı. An itibarıyla hafif bir düzeltme yaşansa da BTC fiyatı hala 57.000 doların üzerinde tutunmaya devam ediyor.

Öte yandan Bitcoin’in yükselişinden beri düşüş yaşayan altın, artık Bitcoin’den 1:1 oranında daha değersiz duruma düştü. XAU/USD paritesine ve altının kilo fiyatına bakıldığında bunun basın saati itibarıyla 57.335 dolardan alınıp satıldığı görülüyor. Bitcoin, tüm zamanların rekor fiyatı ile 1 kilo altına neredeyse 500 dolarlık bir fark açtı.

Altın Out, Bitcoin In

Aslında analistler ve önde gelen finans kurumları bunu 2021 yılının başından beri vurgulamakta. Glassnode verilerine göre altın odaklı ETF ürünlerine yönelik yatırımlarda azalmaya karşı Grayscale gibi kurumsal yatırım şirketlerinin BTC varlıklarını arttırması, en büyük kanıt olarak görülüyordu.

1 BTC’nin fiyatı 1 kilo altının fiyatını geçse de hala geçilmesi gereken 11 trilyon dolarlık bir piyasa değeri bulunuyor. Altın, toplam piyasa değerine göre 11 trilyon dolar ile dünya üzerindeki en değerli varlık konumunda. Bitcoin ise daha yeni 1 trilyon dolar seviyesine ulaşmış bir varlık olarak altına şimdiden meydan okuyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu