AnalizBitcoin

Bitcoin’den Umudu Kesmemeniz İçin 3 Büyük Neden

2017’nin Aralık ayında 20 bin dolar seviyelerine kadar tırmanış gösteren Bitcoin, 2018 yılına başlamasıyla adeta zirveden düştü ve an itibari ile fiyatı 6600 dolar seviyelerinde.

Toplam market hacminin 119 milyar dolarını 2018’in ilk çeyreğinde kaybeden Bitcoin’in bu kaybı yaşamasının sebebi, hiç şüphesiz büyük şirketlerin ve devleterin kripto paralar ve ICOlar ile ilgili yaptıkları düzenlemeler ve bir takım yasaklamalar.

Bitcoin yılın 2. çeyreğinde tekrar toparlanma evresine girecek ve eski güvenini yatırımcılar tarafından tekrar kazanacak diyen CNBC Finans Analisti Brian Kelly, bu tezini şu maddeler ile açıklıyor:

1) ABD’nin Vergi Mevsimi Bitecek

Amerika Birleşik Devletleri’nin vergi mevsimi 17 Nisan’da son buluyor. Yani en son ki 20 bin dolarlık yükselişten para kazanan ABD vatantaşları 17 Nisan’da vergilerini ödeyecek. Bu vergilendirme süreci öncesinde yatırımcılarda Bitcoin satma baskısı oluştuğu biliniyor.

2) Coincheck Satıldı

Japonya’nın en büyük kripto para borsalarından birisi olan ve günlük işlem hacmi çok yüksek olan Coincheck, ülkenin en önemli finansal kuruluşu olan Monex firmasına satıldı. Bu olayın Bitcoin’in fiyatı üzerinde şu etkiyi yapması bekleniyor:

“Monex gibi yasal zeminde kendini kanıtlamış bir finansal devin bir kripto para borsasını satın alması kripto paraların geleceği için çok olumlu.”

3) Bu Düşüşler Daha Önceden de Yaşanmıştı

Bitcoin‘in senelik grafiklerine baktığımızda her sene ciddi düşüş eğiliminde olduğu aylar olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Hatta bundan önceki yıllardaki Mart aylarında 2013 yılı hariç fiyat hep düşüş trendinde oldu. Hemen hemen her sene Mart aylarında düşüş trendinde olan Bitcoin, Nisan aylarında hep yukarı yönlü bir hareket sergiledi. Yani tarihin tekerrür edeceği düşünülüyor.

Başka Sebeplerde Yok Değil

Kripto paralar daha çok yeni bir piyasa ve daha herkes tarafından benimsenmiş ve anlaşılabilmiş değil. Büyük Blockchain ve Kripto Para toplantılarında bile hala Bitcoin’in ne olduğu anlatılmaya çalışılıyor. Konuya hakim olan insan sayısı gerçekten az ve popilarite ve bilinirlik arttıkça yatırımcı sayısı artacak ve dolayısıyla fiyatta yükselecektir. Ayrıca ABD gibi ülkelerde yasal düzenlemeler tam olarak netleşmediği için bir çok kripto para atılımları ciddi adımlar atamıyor. Yasal düzenlemeler tam olarak oturduktan sonra bir çok atılım etkin bir şekilde piyasaya girecek.

Bunun yanı sıra 2018 yılında 1 – 2 ay gibi kısa bir sürede neredeyse hergün yatırımcısına ciddi rakamlar kazandıran ve 20 bin dolar seviyelerine kadar tırmanan Bitcoin, bir düzeltme bekliyordu. Fiyatı gerçekten olağan dışı yükselmişti ve “Balina” olarak tabir ettiğimiz (yani  piyasadaki Bitcoin’in büyük kısımını elinde tutan yatırımcılar) kişiler ellerindeki malı yukarı fiyattan satıp aşağıdan tekrar toplamak için bir ralli yaptı. Gelinen noktada dünyadaki en büyük Bitcoin Cüzdanları‘na baktığımızda her gün yaklaşık 2000 – 3000 arasında Bitcoin alımı yapıldığını görüyoruz. Yani yaklaşık 20 milyon dolar. Bu da demek oluyor ki Balinalar yüksekten sattığı malı tekrardan alt seviyelerden toplamaya başladı bile.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu