Kripto HaberleriAnalizBitcoin'e Ne Oldu? - Neden 10.000 Dolar Sınırına Geriledi? - Rekor Neden...

Bitcoin’e Ne Oldu? – Neden 10.000 Dolar Sınırına Geriledi? – Rekor Neden Kırılamıyor?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Yatırımcılar, son dönemde ödeme ve yatırım aracı olarak kullandıkları Bitcoin’in kendilerini zorladığından ve dengesiz fiyat eylemlerinin kafa karışıklıklarına sebep olduğundan yakınıyorlar. Kısa vadede özellikle büyük düşüş ve yükseliş beklentileri arasında kalan çok sayıda yatırımcı, “beklentilerimiz yükseliş ve düşüş arasında git geller yaşıyor. Ne yapacak olduğumuz ve nasıl karar vereceğimize emin olamıyoruz” diyor.

Bitcoin fiyatı 12.400 doları aşan fiyatı ile 2019 yılından bugüne dek en yüksek fiyatı bu dönemde gördü. Gördü görmesine ancak yatırımcılarını memnun eden bu gelişmenin ardından büyük bir kayıp yaşamaya başladı ve kayıplar son dönemde 2.000 doları aştı. Yatırımcılar son dönemde kısa vadeli alımlar yaparak 13.500 dolar beklentisinde olduklarından söz ederken, yeni yatırımcılar ise yaşanan düşüşten en çok kendilerinin etkilendiğini ve piyasaya inanarak hata yaptıklarını belirtmeye başladılar.

Bitcoin Neden Düştü?

Bu dönemde Bitcoin fiyatının düşmesinin kesin ve net bir sebebi olmasa bile bilinen bazı sebepler var. Bu sebepler aslında öncesinden biliniyordu ve tecrübeli çok sayıda yatırımcı bu durumun olacağını bildikleri için hazırlıklı hareket etmişler ve uyarmışlardı. Bitcoin 12.500 dolara kadar yükselerek 2019 yılından bu yana en yüksek fiyatı gördü ve son dönemde 10.000 dolar seviyesinin sınırında hareket ediyor. Bazı kripto para birimi borsalarında 10.000 doların 200 dolar altında kendisine alıcı ve satıcılar arayan lider kripto para birimi, özellikle de 2020 yılının fiyat ortalamasına göre oldukça iyi durumda.

6.000 dolar seviyelerinden bu seviyelere yükselen ve %100’den daha fazla artış göstererek kısa-orta vadeli yatırımcılarına bile bu yıl kazandıran Bitcoin, bu düşüşle beraber aslında 2020 yılında yatırım yapan çok sayıda yatırımcıya kayıp yaşatmamış durumda.

2019 yılının sonlarında Bitcoin’e 8.000 dolarlı seviyelerden yatırım yapanlar bile bugün ortalama olarak %20 oranında karlı durumda ve kar sürecinin devam ettiği biliniyor. Bu dönemde yaşanan düşüşten etkilenen yatırımcılar sadece son dönemde yüksek miktarlı alımlar yapan yatırımcılar olmuş durumda. Bu yatırımcılar dışında 2020’de veya 2019 sonlarında yatırım yapan yatırımcılar durumdan memnun olduklarını haklı olarak açıklamaktalar.

Bugün bu düşüşün sebebi olarak balinalar başta olmak üzere çok sayıda 2019’dan ve 2018’den yatırımcının satış yapması ve son dönemin en yüksek fiyatından satış yaparak büyük oranda kar elde etmiş olmaları gösteriliyor. Ayrıca 12.500 doların birkaç defa kırılmak için test edilmesi ancak kırılamaması da satış baskısı arttıran en önemli sebeplerden.

Özellikle bir direnç noktasının 3 denemede de geçilemedikten sonra fiyatın sert bir şekilde gerileme yaşadığı daha önce de sıkça görülen bir durum. Ayrıca ABD borsalarındaki sert düşüşün de BTC fiyatında olumsuz sonuçlar doğurduğu bilinen bir gerçek.

Rekor Beklentisi Doğru Olmayabilir

Uzmanlar, kısa vadede rekor beklentisinin doğru olmadığından söz ederken, özellikle de orta vadede bile rekor kırılmasının pek de mümkün olamayabilecek olduğuna işaret ediyorlar. Kısaca rekorun ne zaman kırılacak olduğu konusu yine yatırımcıların ve balinaların eylemlerine bağlı olduğu kadar, ortak alım ve satım eylemlerine göre rekor kırılmasının mümkün olabileceği biliniyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları