AnalizBitcoin

Bitcoin’i Neler Bekliyor, Yıl Sonunda Rekor Kırılacak Mı?

Bitcoin gelecek yıl rekor kırabilir, bu yıl sonunda ise zarar rekoru kırabilir...

Bitcoin yıl sonunda ne kadar olacak? Tartışmaları sürüyor. Bitcoin fiyatı ne kadar olacak? Sorularının gölgesinde kripto para sahipleri nasıl karar verecek olduklarını düşünemiyor veya radikal kararlar veremediklerinden dolayı yatırım yapıp yapmamak konusunda oldukça fazla düşünüyor. Bitcoin fiyatının bir gün içerisinde 400 dolar düşüş yaşayarak 5.000 dolara kadar gerilemesi ve bugün gün içerisinde yaşanan bu gelişmelerin piyasa hacminde 18 milyar dolar kayıp yaratması yıl sonu beklentilerinin tamamen çatırdamasına sebep oldu. Geçtiğimiz hafta Çarşamba gününden itibaren kripto para fiyatlarında yaşanan değişimler en üst seviyeye varmış ve kripto para piyasalarında yaşanmaya başlayan düşüşler en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Bitcoin Cash hard forkunun mevcut düşüşlere etkisinin %30 oranından daha fazla olduğu ve büyük düşüşü tetikleyen asıl unsurun Bitcoin Cash olduğu iddiaları ise piyasada BCH’ye olan güvenin azalmasına ve tepki görmesine sebep olarak, yatırımcıların BCH’den yana olanlarının bile BCH’den soğumasına neden olan bu hard fork ve sonrasındaki düşüşler ve belirsizlikler piyasada büyük problemleri beraberinde getirdi.

Bitcoin Cash sahiplerinin büyük bir kısmının satış yapmasalar bile gelecek dönemde yükseliş olması durumunda ilk işlerinin satış yaparak farklı kripto paraları değerlendirecek olmaları yönünde oldu.

Bitcoin 2018 sonunda rekor kıracak mı?

2018 sonunda Bitcoin rekor kıracak mı? Sorularının kesin bir yanıtını bulmak imkansız. Ancak 2018 yılı sonunda Bitcoin fiyatında rekor kırılmayacak olduğu da bu piyasada ortamında artık analistlerin yaptıkları yorumlardan da gayet iyi anlaşılabilecek olduğu üzere bilinmekte. 13.000 dolar beklentisi yıl sonu için en yüksek seviyelerden birisi olarak gösterilirken, en iyi ihtimal ise görüp görebilecek olduğu maximum seviyenin 9.500 dolar olabilecek olduğu yönünde. Bitcoin Cash’in mevcut etkisi, BTC ve piyasa hacminde durmayan düşüşlerin en yüksek seviyelere ulaşmış olması gibi nedenler dolayısı ile bir süre boyunca düşüşlerin daha fazla oranlarda devam etmesi bekleniyor.

Bitcoin rekor kırmasa bile diğer farklı kripto paralarda rekor kırılamaz mı? Diye soran yatırımcılar ise yıl sonunda Bitcoin rekor kıramaz ise diğer kripto paraların rekor kırma ihtimalinin neredeyse olmadığını düşünüyorlar. Haklı bir düşünce olarak yıl sonu Bitcoin rekor kırmadan farklı kripto paralarda rekor kırılması beklenmiyor.

1 yıllık grafikte de görüldüğü üzere Bitcoin 13 ayın en düşük seviyesine gerilediği bugün, artık yıl sonu rekor beklentilerini tamamen boşa çıkardı. Yıl sonunda 22.000 dolar ila 25.000 dolar arasında rekorların kırılmasına yönelik beklentiler son derece fazla iken, bir anda düşen fiyatlar dolayısı ile tüm beklentilerin ”yok olması” piyasada daha büyük düşüşleri tetikledi. Bir yıl önce bugün 6.000 dolar seviyesinin üzerinde olan Bitcoin, yılın aynı dönemi ve aynı güne oranla oldukça fazla düşüş yaşadı.

BTC’deki düşüşler sadece kripto para fiyatlarının düşüş yaşamasına sebep olmadı, bunun yanında piyasa hacmi oranlarının da son 1 senenin en düşük seviyesine gerilemesine sebep oldu.

Analist Thomas Lee, Bitcoin hakkındaki yıl sonu tahminini 25.000 dolar düzeyinden max 15.000 dolar seviyesine düşürdüğünü açıkladı. CNBC sunucusu ve kripto para analisti Ran NeuNer, yıl sonunda kendi tahminini düşürdüğünü açıklamış ve yıl sonunda rekor beklemediğini belirtmişti.

Piyasa hacmi genelinde ise düşüşler yaşandı ve yaşanan düşüşlerin oranları yüksek olduğundan dolayı son 12 ayın en düşük seviyesini gördü. 12 ay içerisinde en düşük seviyesi olan 167 milyar dolar ile yıllık en büyük düşüşü yaşamasının yanında 1 yılın en düşük seviyesini gören kripto para piyasası toplam hacminin oldukça fazla düşüş yaşaması sonrasında piyasadaki ilginin azaldığı, kripto para fiyatlarının gerilemesinin kötü sonuçlarının hemen piyasa hacmine yansıdığı öğrenilmiş oldu.

Geçtiğimiz yıl sonunda rekor kırılmasından dolayı birçok kişi kripto paralar konusunda nasıl düşüşler olabilecek olduğunu, düşüşlerin piyasayı nasıl etkilediği konusunu ve kripto paralardaki fiyat değişimlerinin ne kadar hızlı olduğunu bilmiyor, sadece 2018 yılı Bitcoin rekoru, kırılacak olduğunu düşünerek piyasaya girmişlerdi. Bir anda değişen piyasa ise yatırımcılara ters yüzünü bu hali ile göstermiş oldu. Piyasa hacminin düşmesi, kripto para fiyatlarının düşmesi ve yatırımcı sayısının bir o kadar fazla oranda azalması piyasada neler olup bitebilecek olduğunu yeni ve eski tüm yatırımcılara gösterdi.

Kurtuluş yolu arayanların sayısı arttı

Bitcoin yatırımını satarak kurtuluş yolu arayanların sayısı ise arttı. Ne kadar süre sonra Bitcoin satışı yapar ise zararı giderebilecek olduğunu düşünen kişilerin sayısı artarken ne zaman kurtuluş yolu bulabilecek olduğunu düşünen kişi sayısı sürekli artma eğiliminde. Bitcoin’de yatırımı olan ve kurtulmaya yönelik planları olan kişilerin olası bir yükselişte gelecek sene içerisinde veya gelecek sene sonunda piyasadan kurtuluş yolunu seçerek kazançlı olarak çıkmaları durumunda ani satışların etkisinden dolayı düşüşler olup olmayacak konusunu ise ne kadar fazla kişinin çıkacak olduğu ve ne kadarlık Bitcoin satışının yapılacak olduğu belirleyecek.

⬆️Kripto para fiyatlarındaki değişimlerin sürekli olarak farklı zamanlarda görülüyor olması ve sürekli olarak düşüş ve yükselişlerin değişim gösteriyor olması piyasada satış yaptıktan sonra veya yapılmasından önce değişimlerin duracak olduğu anlamına gelmiyor.

⬆️Bitcoin fiyatındaki değişimlerin tüm kripto paralar üzerinde bir etkisi var iken, diğer kripto paraların Bitcoin üzerindeki etkisi ise sınırlı ve kısıtlı düzeyde.

⬆️Mevcut düşüşlerin sebeplerinden birisi olarak değerlendirilen Bitcoin Cash hard forkunun piyasayı etkilediğine yönelik görüşlerin fazla olmasının sebebi kripto para fiyatlarında olan değişimlerin birkaç saat öncesinde başlamış olması ve sonrasında ise durdurulamayacak kadar büyük düşüşleri başlatmasından kaynaklı.

⬆️Kripto paralarda yaşanan fiyat düşüşleri ve piyasa hacmi düşüşleri kısa süre içerisinde eski haline dönebilecek olmasa da gelecek yıl içerisinde daha büyük geri dönüşler ile yatırımcıların yüzünü güldürebilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu