binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinBitcoin'in Arkasındaki Teknoloji Olan SHA-256 Şifrelemesinin Kırılmasında Büyük Gelişme Yaşandı! BTC Tehlikede...

Bitcoin’in Arkasındaki Teknoloji Olan SHA-256 Şifrelemesinin Kırılmasında Büyük Gelişme Yaşandı! BTC Tehlikede Mi? İşte Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin ağının güvenliğini sağlamada kullanılan kriptografik teknoloji SHA-256'nın kırılmasında önemli bir gelişme yaşandı.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

EUROCRYPT 2024 konferansında kısa süre önce yapılan bir duyuru, araştırmacıların SHA-256 kriptografik algoritmasına yönelik çarpışma saldırılarında önemli bir gelişme olduğunu ortaya koymasıyla kripto para topluluğunda endişe uyandırdı.

Bu gelişmenin etkileri derin olsa da, uzmanlar Bitcoin gibi kripto paralara yönelik acil tehlikenin asgari düzeyde kaldığını belirtiyor.

“SHA-2’ye Çarpışma Saldırılarında Yeni Rekorlar” başlıklı makale, kriptografi alanındaki önde gelen konferanslardan biri olan EUROCRYPT 2024 tarafından kabul edildi. Bu dönüm noktası, Bitcoin de dahil olmak üzere birçok kriptografik sistemin önemli bir bileşeni olan SHA-256 çarpışma saldırılarında yeni bir rekor anlamına geliyor.

Basit bir ifadeyle SHA-256, dijital bilgilerin güvenliğini sağlamak için yaygın olarak kullanılan bir kriptografik algoritmadır. Herhangi bir veriyi hash değeri olarak bilinen sabit uzunlukta bir çıktıya dönüştürür. Algoritmanın sağlamlığı, farklı girdiler için benzersiz hash değerleri üretme kabiliyetinde yatar, bu da orijinal verinin hash değerinden tersine mühendislik yapılmasını neredeyse imkansız hale getirir.

İlgili Haber  Sahibinin Binance Olduğu Düşünülen Kripto Para Borsası, Aniden Faaliyetlerini Sonlandırma Kararı Aldı

“Bitcoin’i Şimdilik Tehlikeye Atan Bir Durum Yok”

EUROCRYPT 2024’te duyurulan buluş, SHA-256 algoritmasının ilk 31 adımından geçtikten sonra aynı ara durumları üreten iki farklı verinin keşfini içeriyor. Bu önemli bir ilerlemeyi temsil etse de, uzmanlar bunun Bitcoin gibi kripto paraların güvenliğini tehlikeye atmaktan hala çok uzak olduğunu vurguluyor.

Bitcoin, madencilik ve işlemlerin güvence altına alınması da dahil olmak üzere çeşitli işlevler için büyük ölçüde SHA-256’ya güveniyor. Ancak SHA-256’da bir çarpışma bulunması süreci doğrudan Bitcoin’in güvenliğinin tehlikeye atılması anlamına gelmiyor.

Örneğin Bitcoin madenciliği, çarpışma saldırılarındaki son gelişmeden etkilenmeyen bir süreç olan belirli koşulları karşılayan bir hash değeri bulmayı içeriyor. Ayrıca, eliptik eğri dijital imzaları ve RIPEMD-160 kullanımı da dahil olmak üzere Bitcoin’in güvenlik mekanizmaları, potansiyel tehditlere karşı ek koruma katmanları sağlıyor.

Kripto paralar üzerindeki anlık etkisi sınırlı olsa da SHA-256’ya yönelik başarılı bir saldırının potansiyel etkileri göz ardı edilmemeli. Bu durum dijital güvenlik konusunda küresel bir güven krizine yol açabilir ve yalnızca kripto paraları değil internet altyapısının çeşitli yönlerini de etkileyebilir.

Neyse ki Bitcoin gibi kripto para birimleri hard fork ve yükseltmeler yoluyla güvenlik endişelerini giderecek mekanizmalara sahip. Topluluk, SHA-256’ya yönelik gelecekteki tehditlerin etkisini azaltmak ve dijital varlıkların sürekli güvenliğini ve esnekliğini sağlamak için potansiyel çözümleri şimdiden tartışıyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail