Kripto HaberleriBitcoinBitcoin'in (BTC) Kabusu Mt.Gox Olayında Yeni Gelişme!

Bitcoin’in (BTC) Kabusu Mt.Gox Olayında Yeni Gelişme!

Takip et

Bitcoin’in 60.000$’ın altında belirli bir süre kalması ve yükselmekte zorlanması yatırımcıların risk iştahını düşürdü.

Bitcoin’deki bu geri çekilmenin nedenine ilişkin belirsizlik devam ederken, uzmanlar önceden fiyatlanmış (ABD kripto yasası, Çin baskısı vb.) gibi haberlerden ziyade farklı bir haber akışı olabileceğini değerlendiriyor.

Bu noktada Mt.Gox borsasına ilişkin korkuların yeniden gündeme geldiğini gözlemliyoruz.

Zira Mt.Gox mütevelli heyeti tarafından kaleme alınan bir belgede, işlemlerin tamamlandığı ve 150.000 BTC’nin mağdurlara dağıtımı için son aşamaya gelindiği ifade edildi.

16 kasım tarihli açıklamada, şu ifadeler yer alıyor:

“Ödeme Planının Kesinleşme ve Bağlayıcılık Teyidi Teyidi Bildirimi

20 Ekim 2021’de “Ödeme Planı Teyit Bildirimi”nde duyurduğumuz gibi, Ödeme Vekili tarafından 15 Şubat 2021’de Tokyo Bölge Mahkemesi’ne sunulan taslak Ödeme Planı  rehabilitasyon alacaklılarının büyük çoğunluğu tarafından onaylanmıştır.

20 Ekim 2021 tarihinde  Tokyo Bölge Mahkemesi tarafından onaylanmıştır.

Ayrıca, 16 Kasım 2021’de Ödeme Planı nihai ve bağlayıcı hale gelmiştir.

Rehabilitasyon Mütevelli Heyeti, Ödeme Planının nihai ve bağlayıcı hale gelmesine yol açan anlayışları ve destekleri için ilgili tüm taraflara içten teşekkürlerini sunar.

Rehabilitasyon Mütevelli Heyeti, Ödeme Planına göre alacaklılarına geri ödeme yapacaktır. Bu tür geri ödemelerin belirli zamanlaması, prosedürleri ve tutarı hakkında alacaklılara bir duyuru yapılacaktır.

Rehabilitasyon Mütevelli Heyeti, tüm rehabilitasyon alacaklılarından, geri ödeme alabilmeleri için banka hesap bilgilerini ve diğer bilgileri MtGox’un Çevrimiçi dosyalama sistemine kaydetmelerini isteyecektir.

Ödeme Planına göre geri ödeme alma konusunda zorluklarla karşılaşabilir. Bu nedenle, Sistem’de kayıtlı olmayan veya şifrelerini unutan ve Sistem’e giriş yapamayan rehabilitasyon alacaklıları, Sistem’e ilk kayıt/yeniden kayıt için gerekli olan Alacaklı Kodu’nu almalı ve doldurmalıdır.

Alacaklı numaranızın kayıt için uygun olduğu duyurulduktan sonra, Sistem’e kayıt olmak için gerekli olan alacaklı kodunuzu almak için başvurunuz.

Rehabilitasyon Borçlusu: MtGox Co., Ltd. Rehabilitasyon Mütevelli Heyeti, Nobuaki Kobayashi, Avukat”

Mr.Whale isimli hesap tarafından paylaşılan belgede, Mt.Gox alacaklılarının Bitcoinlerine kavuşması için prosedürün tamamlandığını ve dağıtım sürecine hazırlanıldığını gözlemliyoruz.

Bu noktada bu mağdurların BTC’lerinin ortalama maliyetinin 100$ ile 1000$ arasında olması nedeniyle, dağıtım sonrasında satılacağına ilişkin beklentilerin yüksek olduğunu gözlemliyoruz.

Uzmanlar Mt.Gox mağdurlarına dağıtılacak bu BTC’lerin market üzerinde bir süre daha baskı oluşturmasının muhtemel olduğunu değerlendiriyor.

Mt.Gox Olayı Nedir?

2014 yılında hackerların 850 bin Bitcoin’i çalmaları üzerine iflasını isteyen Japon Kripto Para Borsası Mt.Gox, iflasını açıkladıktan sonra bir çok yatırımcının parasını ödeyemedi.

Yaklaşık 6 yıldır süren davalar sonucunda batık borsaya ait, içerisinde 200.000 Bitcoin unutulmuş bir cüzdan olduğu tespit edildi. Tokyo Bölge Mahkemesi tarafından atanan tasfiye komisyonu, Mt.Gox’un unutulmuş cüzdanından, borsada tüm varlıklarını kaybeden alacaklılara 150.000 BTC dağıtmasına karar vermişti.

Ödeme planının kesinleşmesi ile birlikte 2014 yılında iflas eden ve birçok yatırımcının mağdur olmasına neden olan Japon kripto para borsası Mt. Gox’un 150.000 Bitcoin’i dağıtma planında son aşamaya gelindi.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

1 Yorum

guest

1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
mnbvb13

Acayip İşler dönüyor…

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları