BitcoinHaberler

Bitcoin’in (BTC) Kabusu Tether (USDT) FUD’u Bitiyor Mu? Bitfinex’in Hamlesi Yeterli Olacak Mı?

Tether FUD'unda Son Durum Ne?

Bitcoin ve kripto para severlerin bilinç altlarında var olan ve uzun süredir netliğe kavuşturulamayan Tether FUD’u bitiyor mu?

Borç Ödendi

Bildiğiniz üzere Tether ve Ifinex şirketleri kardeş şirketler. 2018 yılında Ifinex şirketinin borsası Bitfinex, Tether’den 750 milyon dolar borç almıştı.

Son iki yılda borsa borcunun 200 milyon dolarını ödemiş ve geriye 550 milyon dolarlık kısmı kalmıştı. Bitfinex bugün yaptığı basın açıklamasında Tether’e olan borcun faiziyle birlikte ödendiğini aktardı. Borç verildiği dönemde bu meblağ Tetherin toplam arzının 3 te 1 ini oluşturan büyük bir rakamdı.

Geri ödemenin USDT cinsinden değil gerçek dolar cinsinden Tether’in Deltec Bank’taki hesabına aktarıldığı belirtildi.

Bu Borç Neden Önemli?

Tether FUD’un başlangıcı 2018 yılında New York Başsavcısının Letitia James’in açtığı soruşturmaya dayanıyor. Bu soruşmanın temelinde de Bitfinex ve Tether arasındaki yukarıda da bahsedilen para trafiği yatıyor.

Savcılık Bitfinex borsasının Crypto Capital’in fonlarını ele geçirmesinden sonra 850 milyon dolar zarara uğradığını ve bu zararlarını karşılamak için Tether’den 750 milyon dolarlık kredi kullandığını, bu paranın da Tether tarafından karşılıksız basılarak Bitfinex’e aktarıldığını iddia ediyor.

Tether FUD’unun Bitmesi İçin Bu Hamle Yeterli Mi?

Tether mevcut piyasa hacmi itibariyle kripto dünyasının ana merkezinde oturuyor. Onun yasal olarak yaşayacağı bir problem tüm yatırımcıları ve borsaları olumsuz etkileyeceği için bu süreç büyük bir FUD’un kaynağı.

Savcılığın iddialarını oluşturan temel olgunun, Tether ve Bitfinex tarafından eski hale getirilmesi yani borcun kapatılması o eylemi suç olmaktan çıkarmaz.

Bitfinex ve Tether arasındaki para trafiği savcılığın iddia ettiği gibi bir suçun konusu ise yapılacak inceleme sonucunda Tether yine cezalandırılabilir.

Bitfinex ve Tether kanadı her ne kadar bu hamlenin Tether FUD’unu ortadan kaldıran bir hamle olduğunu iddia etse de suç ve ceza teorisinde bu durum suçu ve cezayı ortadan kaldıran bir durum değildir. Savcılığın iddiasını karşılayan suç ve ceza maddelerinde şayet eski hale getirmenin cezada bir indirim öngörmesi halinde daha hafif bir cezayla dava sonuçlanabilir. Ancak borcun kapatılması o eylemi suç olmaktan çıkarmaz.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu