AnalizBitcoin

Bitcoin’in (BTC) Ütopik Tahminleri Gerçek Olabilir Mi?

Son zamanlarda sınır tanımayan BTC için ütopik tahminler tekrar gündeme geldi. Peki bu tahminlerin gerçekleşmesi mümkün mü? Ya da ne kadarı mümkün?

Bitcoin 20.000$ sınırını aştıktan sonra hızlı bir şekilde yükseliş ivmesi kazanarak 23.800$ dolar seviyesine kadar ulaştı ve yayın sırasında 22.700 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Bu yükselişler ile Bitcoin için felaket tellallığı yapan ve “bitcoin bir balondur” diyen birçok kişi adeta şok oldu.

Geçmişte yaşanılan durumlara ve son 1 yıl içerisinde BTC’nin gösterdiği performansa bakacak olursak; Bitcoin 2017 yılında yükseliş ivmesi ile 19.800$ seviyelerine kadar ulaştı ve 2019 yılında 3.150 $ seviyesine kadar düşüş yaşadı. Özellikle 2019 senesinin başlarını çok kötü geçiren BTC için o dönemde birçok ünlü isim “BTC sıfır dolar olacak, bu teknolojisi tamamen çöp” şeklinde binlerce açıklama yapmıştı.

Gelinen noktada “asla olmaz” denilen 20.000 dolar seviyesi geçildi ve 23.800 dolarlara kadar bir yükseliş yaşandı.

2020 senesine ise 7.000 dolarlı seviyelerden başlayan BTC, şubat ayına kadar 10.500 dolarlara kadar yükseliş yaşadı. Daha sonra koronavirüs sebebiyle tüm piyasaların çöküş yaşadığı mart ayında 3.800 dolar seviyelerine kadar gerileme gördü ve mart ayından beri süregelen zamanda 23.800 dolarlara kadar yükseliş yaşadı.

2020 senesi içerisinde tarihinde görmediği kadar volatilite gören Bitcoin, aynı sene içerisinde tam 1 ayda yüzde 65 seviyelerinde gerileme yaşarken daha sonra bu seviyeden 9 ay sonra yüzde 520 oranında yükselerek rekor seviyelere ulaştı.

Bitcoin (BTC) 1 Senelik Grafik

Buradan da görebileceğimiz gibi Bitcoin için “bu seviyeyi görmesi imkansız” denebilecek bir seviye gerçekten yok. 1 sene gibi kısa bir zaman içerisinde bile yüksek seviyelerden dip seviyeleri ve bu dipten tekrar “imkansız” denilen rekorları gören BTC, sadece yatırımcıların değil tüm dünyanın ilgisini çekti ve çekmeye devam ediyor.

Gelinen noktada Bitcoin için ütopik tahmin olarak görünen 50 bin dolar, 80 bin dolar, 150 bin dolar gibi tahminler de artık hayal olmaktan çıktı. Tabii ki 1 milyon dolar gibi tahminler tamamen gerçek dışı olabilir ancak BTC’nin sene başından beri gösterdiği yüzde 520’lik performansı önümüzdeki senelerde tekrar göstermesi fiyatın 140.000 dolarlara kadar çıkmasını sağlayabilir.

Geçmiş performanslara bakıldığı zaman ise aslında bu seviyelerin görülmesi çok da imkansız değil.

Ancak unutulmamalı ki, bir ürünü almış, yatırımını yapıyor ve onu duygusal olarak seviyor olabilirsiniz. Sırf bu yüzden yükselmesini istiyor ve yapılan “500.000 bin dolar olacak” gibi tahminlere inanmak istiyor olabilirsiniz. Ancak sadece BTC değil hangi yatırımı yapıyor olursanız olun, duygularınıza göre değil, teknik ve temel konuları harmanlayarak kendi stratejiniz doğrultusunda yatırım yapmalısınız.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu