AnalizBitcoin

Bitcoin’in Yeni Bağımlılığı: S&P 500

S&P 500 hareketleri Bitcoin için gerçek bir erken uyarı sistemi olabilir.

2020 yılı insanların alışkınlıklarını ve yaşantılarını değiştirdiği kadar, insan ve insan psikolojisinin temel unsur olduğu para piyasalarındaki alışkanlıkları da değiştirdi.

Pandemi sonrası tüm piyasalarda yaşanan ve %40’lara varan çöküş sonrası yeniden şekillenen düzende; farklı endekslerin birbirleri üzerindeki etkilerinin daha fazla olduğunu görüyoruz. S&P 500 ve Bitcoin arasında pandemi sonrası dikkatleri üzerine çeken yeni bir benzerlik oluştuğu kripto para severlerin dikkatinden son dönemde kaçmıyor.

Zira bu yakınlık bu “puslu” günlerde yatırımcının dikkatini çekmese de, gerçekleşecek bir boğa piyasası öncesi belirleyici bir faktör olabilir.

S&P 500 ve Bitcoin arasında Mart 2020’de yaşanan %40’lık düşüş öncesi ve sonrası oluşan grafikler arasındaki benzerlik, S&P 500 ve Bitcoin arasında oluşan yeni ilişkinin başlangıcı gibi duruyor.

Kırmızı Grafik: S&P 500 – Mavi Grafik: Bitcoin

Bugüne kadar dünya borsalarından zaman zaman pozitif zaman zaman negatif ayrışan Bitcoin’in bu beraberliğinin ne kadar sürdüreceği ve önceki alışkanlıklarına dönüp dönmeyeceğini hep beraber takip edeceğiz. Ancak S&P 500 ve Bitcoin arasındaki bu yakınlaşmanın, S&P 500 de yaşanacak derin satış dalgalarında Bitcoin’e zarar verebileceği gözden kaçırılmamalı.

Bugünlerde ABD Hazine Bakanlığı tarafında yeniden açıklanan teşvik paketleri ve piyasaya sermaye enjekte edileceği haberleri her ne kadar S&P 500 de olumlu havanın devam edeceği izlenimi verse de, S&P 500 ve Bitcoin arasındaki yakınlık devam ettiği sürece Bitcoin yatırımcısının S&P 500’de yaşanacak düzeltme ve oluşabilecek satış dalgalarını yakından takip edip Bitcoin pozisyolarını buna göre değerlendirmesinin faydalı olacağı düşünülüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu