BitcoinHaberler

Bitcoin’in Yüzde Kaçı Suç Dünyasında Kullanılıyor?

Dünyada büyük bir kesim kripto paraların yasa dışı amaçlarla kullanıldığını savunuyor. Hatta öyle ki sırf bu yüzden kripto paralardan uzak duran bir kitle var. Yakın zamanda yapılan bir araştırmanın sonuçları bir çok kişiyi şaşırıttı. Çünkü çıkan sonuca göre Bitcoin’in yasa dışı işlerde kullanılma oranı yüzde 1 den az.

Sanıldığı Kadar Yasa Dışı Değil

Tabi ki bir çok insanın böyle düşünmesi yersiz değil. Örnek verecek olursak 28 yaşındaki Bitcoin zengini Aaron Shamo, internet üzerinden Bitcoin ile uyuşturucu satıyordu. Hatta öyle ki 28 kişi Shamo’nun sattığı uyuşturucular yüzünden aşırı doza maruz kalmıştı. Şuanda davası süren ve müebbetle yargılnan Shamo suçsuz olduğunu iddia ediyor. Bu olaydan sonra yapılan soruşturmada bir çok uyuşturucu ticareti yapan web sitesinde ödeme sistemi olarak Bitcoin kullandığı tespit edildi. Bunun sonucunda Başsavcı Jeff Sessions ve bir çok hükümet temsilcisi Bitcoin’in büyük bir sorun olduğunu açıkladı. Böylelikle insanların çoğunda Bitcoin yasa dışı işlerde kullanılıyor algısı meydana geldi.

Ancak bir çok kripto para destekçisi bu düşünceyi desteklemiyor. Dijital Ticaret Odası Başkası Perianne Boring şu şekilde açıklamada bulundu:

“Bu gibi suçlarda Bitcoin’i suçlamak, uyuşturucu satıcıların kullandığı interneti ya da arabayı sıçlamak kadar mantıksız.”

Ayrıca Bitcoin’in takip edilemez ve anonim olduğu konusundaki düşünceler çokta doğru değil. Çünkü bugün Bitcoin alımı yapmak için kayıt olduğunuz hemen hemen bütün borsalar sizin kimlik bilgilerinizi sisteme kayıt ediyor ve anonimlik ortadan kalkmış oluyor.

Demokrasileri Savunma Derneği’nin yaptığı araştırmada ise Bitcoin’in yüzde birinden daha azının yasa dışı işlerde kullandığını ve bu işlemlerin tamamının Dark Web üzerinden geçekleştirildiğini ortaya çıkardı. Ayrıca her geçen gün borsaların daha güvenli olması ile birlikte bu oranın daha da azalacağı savunuldu.

Ayrıca biri sizin Bitcoin cüzdanızı numarasını öğrendiği zaman bütün transferlerinizi görebiliyor. Ancak gizliliğe önem veren Monero’da bu mümkün değil

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu