Blockchain

Blockchain Nüfus Kontrolünde Kullanılabilir

Blockchain teknolojisi tüm vatandaşlık verilerini aynı anda görüntüleyebilir

Blockchain teknolojisi ile tüm vatandaşlık verilerinin aynı ekrandan görüntülenebilecek olması vatandaşlık bilgilerinin kayıtlı tutulduğu sistemlerin yerini alabilir. Bilhassa Çin gibi nüfusu çok fazla olan ve vatandaşlarını sıkı sıkıya takip etmek isteyen ülkelerde, Blockchain teknolojisi ile aynı ekrandan vatandaşın ne kadar suç işlediği, hangi suçu işlediği, doğum tarihi, adı, soyadı, daha önceki mahkeme davaları ve nereye seyahat ettiği ve ülke dışına kaç kez çıkıp çıkmadığı bir ekranda görüntülenebilir.

Ülkelerin en büyük problemleri arasında bulunan ve nüfusa göre çok büyük problem olabilen aynı ekran üzerinden vatandaşlık bilgilerinin kontrolü güvenlik nedenleri ile her kurum ve yetkili merci tarafından kendi alanında yapılabiliyor. Bugün Türkiye’de Aile Bakanlığı kişilere ait tüm bilgileri görüntüleyebilirken, Cumhurbaşkanlığı ise kişiye ait tüm bilgilerin ötesindeki bilgileri görüntüleyebilecek yetkiye sahip.

Blockchain ile nüfusu kontrol etmek mümkün

Blockchain veya zincir teknolojisi olarak adlandırılan bu teknoloji ile birlikte ülkeler istedikleri kurum ve kuruluşlarda 2.5 saniye kadar kısa süre içerisinde vatandaşlarına ait tüm bilgileri görebilir ve memurlar saatlerce vatandaşları Türkiye’de ”sistem arızası” olduğunda bekletmek zorunda kalmaz. Bu teknoloji sayesinde olası sunucu problemlerinin yaşanma riski neredeyse olmaması, vatandaşların tüm bilgilerine aynı ekrandan ulaşma imkanı olması gibi avantajlar sayesinde bazı devletlerde kullanılması çok büyük bir yükü basit bir işleme çevirecektir.

Blockchain sayesinde nüfus ve vatandaşlık işlerinin tüm kontrollerinin tek ekrandan görülebileceği, bu sayede çalışan memurlara da büyük kolaylık imkanı sunulması ile birlikte çözülmesi zor ve imkansız gibi görünen ancak Blockchain teknolojisi ile kolayca çözülebilecek sorunlar kısa süre içerisinde çözülebilir.

Çin ve Hindistan’ın Blockchain teknolojisini gelecekte güvenliği kanıtlandığında kullanarak vatandaşlık bilgilerini dakikalar içerisinde kontrol edebilecek olması ülkede büyük tasarruf sağlamasa bile zamandan tasarruf sağlayacaktır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu