binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriBinance CoinBNB Greenfield Nedir? Veri Saklamada Merkeziyetsizlik Neden Önemli?

BNB Greenfield Nedir? Veri Saklamada Merkeziyetsizlik Neden Önemli?

BNB Greenfield yakında testnetini duyuracak.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Blok zincir teknolojisi günümüzde paranın merkeziyetleşmesine sunduğu katkılar nedeniyle daha fazla ön planda olsa da, insanların temel hak ve özgürlüklerine sunduğu katkılarda yadsınamaz.

Devletin, vatandaş ve otorite arasında kurulmuş bir güvenlik sözleşmesi olduğu göz önüne alındığında, istemeyerek de olsa pek çok temel hak ve özgürlüğümüzü merkezi yönetimlerin yani devletlerin kontrolüne bırakıyoruz.

İşte blok zincir teknolojisi birey ve devlet arasında yapılan ve çoğu zaman özgür iradeye dayalı olmayan bu sözleşmeden kısmen kaçınmamıza ve temel haklarımızı özgürce kullanma ve yönetme hakkına sahip olmamıza aracılık ediyor.

İnsan Hakları Evrensel beyannamesinde kabul edilen ekonomik, sosyal ve kültürel haklar ile kolektif hakların devlet kontrolünde kullanılması aslında bu hakların özlerinin bozulmasına ve insanların bu temel haklarının zedelenmesine neden oluyor. Merkezi bir denetimin ve kontrolün girdiği her hak çeşitli nedenlerle oluşan oto sansür etkileriyle sakat kalabiliyor.

Blok zincir teknolojisinin çözmesi gereken sorunların başında paranın mülkiyetinin ve kullanımının merkeziyetleşmesi kadar bilginin mülkiyetinin ve kullanımının merkeziyetleşmesi de yer alıyor.

Blok zincir üzerinde paranın merkeziyetleşmesini sağlamak için pek çok proje üretilirken, bilgini merkeziyetsizleştirilmesini hedefleyen nispeten daha az proje yer alıyor.

Bu makalede bilginin ve verilerinin mülkiyetini ve kullanımını merkeziyetsizleştirmeyi hedefleyen BNB Greenfield‘ı ele alacağız.

BNB Greenfield Nedir? Neden Gerekli?

BNB ekosisteminin 3. blok zinciri unvanına sahip olan BNB Greenfield yukarıda temel insan hakkı olarak bahsedilen bilginin mülkiyeti ve kullanımını merkeziyetsizleştirmeyi hedefleyen geniş kullanım alanına sahip BNB zincirine pek çok yenilik getirecek önemli bir proje.

BNB Greenfield kendisini şu sözlerle tanıtıyor;

“BNB Greenfield, kullanıcıların ve merkezi olmayan uygulamaların bir veri ekonomisi oluşturmak için tamamen kendilerine ait şekilde veri oluşturabileceği, depolayabileceği ve değiş tokuş yapabileceği ve BNB zinciri ekosistemi içinde yer alan merkezi olmayan bir depolama altyapısıdır.”

21. YY’da yükselen teknolojik gelişmelerle birlikte bilginin önemi arttı ve depolanması ve kullanılması yeni bir ekosistem yarattı. Bugün Amazon, Google ve Meta gibi büyük teknoloji şirketlerinin en temel ilgi alanları arasında veri depolaması ve bunların kullanımı geliyor.

BNB Greenfield da bu ekosistemin blok zincir teknolojisi içerisindeki önemli bir temsilcisi olmayı hedefliyor.

Web2’de yukarıda sayılan büyük şirketler gibi pek çok merkezi şirket verilerin depolanmasını ve kullanımını yönetirken, Web3’te bu işlemler merkeziyetsiz blok zincir projeleri tarafından ortaya konulan verimli çözümler sayesinde daha etkin ve bilginin mülkiyeti kavramının özüne dokunmadan yapılabilecek.

Bu açıdan BNB Greenfield Web3’e hazırlık sürecinin önemli bir parçası olacak.

BNB Greenfield’ın Kullanıcılarına Sağladığı Faydalar Neler?

Web sitelerinden, kişisel veri pazarlarına ve sosyal medya paylaşımlarına kadar pek çok verinin yönetimi ve saklanması imkanı sunan BNB Greenfield kullanıcıları şunları yapabilecek:

1- Anonim kriptografik tabanlı anahtarla oturum açma,

2- Günümüzde kullanılan bulut depolama hizmetlerine benzer bir kullanıcı deneyimiyle veri oluşturma, okuma ve işleme

3- Verilerin mülkiyeti tamamen kullanıcıya ait olacak ve bu veriler hem manuel hem de programlar aracılıyla otomatik olarak kontrol edilebilecek.

4- Veri sahibi isterse bu verileri kendisinin veya bir başkasının finansal çıkarları için kullanılabilecek.

5- BNB Greenfield bunların yanı sıra merkeziyetsiz uygulamaların yeni ve yenilikçi Web3 iş modellerine erişimini kolaylaştıracak.

BNB Greenfield BNB’ye Yeni Kapılar Açacak

BNB Greenfield ağında yerel token olarak BNB kullanılacak. BNB ağının 3. blok zinciri olması ve içerinde yaşadığımız yüz yılın en önemli sorunlarından birisine merkeziyetsiz bir çözüm getirmesi BNB Greenfield’ın, BNB için de önemli bir dönüm noktası olduğunu ortaya koyuyor. Bununla birlikte BNB zinciri üzerinde de akıllı sözleşmeler merkeziyetsiz depolama çözümleriyle entegre edilebilecek.

2020 yılından itibaren başarılı şekilde çalışan ve geniş çaplı bir kullanım alanına sahip BNB Web3’ün büyümesi ve BNB Greenfield’ın yükselişiyle birlikte yeni ve işlevsel pek çok kullanım alanı bulacak.

Yukarıda açıkladığımız üzere BNB Greenfield üzerindeki veriler saklanmanın yanı sıra ekonomik bir değere de dönüştürülüp takas edilebilecek. Buda yeni bir ticaret alanında BNB’nin daha fazla kullanım alanı bulacağını tezini güçlendiriyor.

Yakında testnetini duyuracak BNB Greenfield hakkında daha fazla bilgi almak ve whitepaper’ına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: BNB Greenfield

300’den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!

 

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail