coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriBinance CoinBNB İçin Önemli Anlar: Binance Kurucusu CZ'nin Cezasının Belli Olacağı Duruşma Başlıyor!...

BNB İçin Önemli Anlar: Binance Kurucusu CZ’nin Cezasının Belli Olacağı Duruşma Başlıyor! İşte CANLI Gelişmeler

Kripto para borsası Binance'in efsanevi kurucusu Changpeng Zhao'nun ne ceza alacağının belli olacağı duruşma başlıyor.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kripto para borsası Binance’in kurucusu Changpeng Zhao, ABD kara para aklama yasalarını ihlal ettiği için olası hapis cezasıyla ilgili kaderini bugün öğrenecek. Savcılar, 18 aylık ceza yönergesinin iki katı olan üç yıl hapis cezası talep ettiler. Ceza notunda belirtildiğine göre, “Zhao’nun kötü davranışının kapsamı ve sonuçlarının çok büyük olduğunu” savunuyorlar.

Buna karşılık Zhao’nun hukuk ekibi müvekkillerinin hapis cezasını hak etmediğini savunuyor. “Şimdiye kadar benzer bir BSA (Banka Gizlilik Yasası) davasında hiçbir sanığın hapis cezasına çarptırılmadığına” dikkat çektiler.

Zhao suçunu kabul etti ve Kasım ayında ABD Adalet Bakanlığı ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Binance’teki görevinden istifa etti. Buna ek olarak, Binance şaşırtıcı bir şekilde 4.3 milyar dolar para cezası ödemeyi kabul etti. Anlaşmanın bir parçası olarak Zhao, 18 aya kadar hapis cezasına itiraz etme hakkından feragat etti. Ayrıca, tahmini 33 milyar dolarlık servetine kıyasla nispeten küçük bir miktar olan 50 milyon dolarlık kişisel para cezası ödemeyi de kabul etti.

ABD hükümeti Binance’i kara para aklamayı önleme düzenlemelerinden bilerek kaçınmakla suçladı. İddiaya göre bu kaçınma İran, Küba ve Suriye’den müşterilerin ABD yaptırımlarını ihlal ederek işlem yapmasına olanak sağladı. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yapılan uzlaşmalar, Zhao’nun suçunu kabul etmesiyle eş zamanlı olarak açıklandı.

İlgili Haber  Binance Eski CEO'su CZ'nin Cezası Yarın Belli Olacak: İşte Ne Kadar Ceza Alacağına Dair Tahminler

İşte CZ’nin bugünkü davasının canlı olarak güncellenecek tüm gelişmeleri:

 1. Seattle’da nispeten sakin bir sabah. Sam Bankman-Fried davasının aksine, Binance’in kurucusu Changpeng Zhao’nun cezasına kamuoyunun ilgisi düşük görünüyor.
 2. CZ mahkemeye geldi. Mahkeme salonunda hareketlilik var.
 3. CZ koyu mavi bir takım elbise giyiyor ve kendine özgü küt kesimiyle dikkat çekiyor.
 4. Duruşma, yargıcın kişisel bir sebebi nedeni ile Türkiye saati ile 19:30’a (UTC+3) ertelendi, yargıç bekleniyor.
 5. CZ’nin cezasının belirleneceği duruşma başladı. Yargıç Richard A. Jones kürsüye çıktı.
 6. Yargıç Richard Jones, Adalet Bakanlığı’nın CZ’nin cezasını 18 aydan 3 yıla çıkaracak bir ceza artırımı talebini kabul etmediğini söyledi: Sanığın (CZ) yasadışı faaliyetlerden haberdar olduğuna dair hiçbir kanıt yok.
 7. Adalet Bakanlığı avukatı, yargıcın CZ’nin yasadışı faaliyetlerden haberdar olduğu sonucuna varabilmesi gerektiğini savunarak, yargıcın bir sanığın yasadışı faaliyetlerden haberdar olduğu sonucuna vardığı önceki bir davaya atıfta bulundu.
 8. Yargıç, konuşmasında Denetimli Serbestlik Ofisi ile büyük oranda aynı düşünüyor. CZ’nin suç seviyesinin “12” olduğu ve bunun da 10-16 ay hapis ve 1-3 yıl denetimli serbestlik anlamına geleceğine inanılıyor.
 9. Adalet Bakanlığı avukatı: CZ kasıtlı olarak ABD finans sistemini suistimal etmeye çalıştı. “Yasaları ihlal etmek bu çabanın ayrılmaz bir parçasıydı; burada tahmin yürütmüyoruz, Sayın Zhao bunu kendisi söyledi.”
 10. Adalet Bakanlığı avukatı, CZ’nin teslim olduğu için takdiri hak ettiğini ancak bu takdirin savunma anlaşmasına yansıtıldığını söyledi.
 11. Adalet Bakanlığı avukatları: “Bay Zhao, dünyanın en büyük kripto borsasını kurmak ve bu süreçte zengin olmak için ABD yasalarını bilerek ve isteyerek ihlal etmeyi planladıktan sonra hapis cezasına çarptırılmazsa o zaman kimse hapis cezasına çarptırılmayacak ve Banka Gizlilik Yasası niyet ve amaçlar için boş bir belge olacaktır.”
 12. Bay Zhao ve Binance, uyumluluk geliştirmelerini teşvik etti ancak bu Binance uyum programına uymadığı için yakalandıktan sonra oldu, yapmanız gereken şey bu, övgüye değer ancak burada bir denetimli serbestlik cezasını hak etmiyor.
 13. Adalet Bakanlığı avukatı, “CZ ABD finans sisteminden yararlanmayı seçti” dedi.
  Adalet Bakanlığı avukatı, “anlamlı” bir hapis cezasına çarptırılmadan önce “burada verilecek bir denetimli serbestlik cezası, başkalarını yasaları çiğnemeye ve bunu mümkün olan en geniş ölçekte yapmaya teşvik edecektir” dedi.
 14. Yargıç: Öneriniz 2 kat ceza verme yönergesi; bu ceza eşitsizliğine yol açmaz mı?
  Adalet Bakanlığı: Hiçbir sanık bu kadar çok şeyden sorumlu olmamıştır; “Bunun bir ceza eşitsizliği olacağına inanmıyoruz, eşitsizlik davranışın büyüklüğündedir”
 15. Yargıç, Adalet Bakanlığı’nın daha uzun bir ceza için öne sürdüğü argümanlara şüpheyle yaklaşmaya devam ediyor ve belirli yetkilileri ve başka soruları soruyor.Adalet Bakanlığı avukatı cezanın suçun büyüklüğünü yansıtması gerektiğini söylemeye devam ediyor.
 16. Şimdi farklı bir savunma avukatı, CZ’nin annesi, oğlu, yeğeni ve kız kardeşinin duruşmaya katıldığını söyledi. Destek mektuplarına işaret ederek, CZ’nin ABD’ye geldiğini söyledi. Bir sanığın iadesi için 4,5 yıl uğraştığı başka bir davayla karşılaştırma yaptı: “CZ bunu yapmadı. Buraya gelmeyi o seçti.”
 17. Denetimli serbestlik memuru 5 aylık tavsiyesini yineledi, hapsedilmeyecekse ev hapsinin ABD’de olması gerektiğini söyledi.
 18. Savunmaya göre, tüm faktörler aşağı doğru bir değişikliği (daha hafif bir cezayı) destekliyor.
  Yargıç: Denetimli serbestlik hala 5 ay öneriyor, katılıyor musunuz?
  Savunma: Katılıyorum ama sanırım denetimli serbestlik 5 ay dedi ve ardından bunu azaltmak için göz önünde bulundurabileceğiniz 6 faktör sıraladı.
 19. Yeni savunma avukatı, sanığın hapsedildiği benzer koşullara sahip bir dava olmadığını söylüyor; Arthur Hayes’in birkaç yıl önceki cezasına işaret ediyor.
 20. Savunma, CZ’nin Birleşik Arap Emirlikleri’nde kalmak yerine gönüllü olarak ABD’ye geldiğini belirtti. ( Adalet Bakanlığı daha önce bunun övgüye değer olduğunu ancak alternatifinin CZ’nin kaçak olma ihtimali olduğunu söylemişti).
 21. Savunma az önce mühürlü bir belgeye atıfta bulundu, ancak yargıç bu konuda konuşmaya devam etmesine gerek olmadığını söyledi; duruşmaya ara verildi ve ardından CZ’ye konuşma şansı verilecek.
 22. CZ şimdi konuşuyor: “Sorumluluk almanın ilk adımı hataları tamamen kabul etmektir.”
  Binance’te bir KYC/AML (müşterini tanı/kara para aklama karşıtı) programı kurmayı başaramadığını ancak bunu düzeltmeye çalıştığını, Binance’i ABD hükümetiyle işbirliği yapmaya yönlendirdiğini söyledi.
  CZ, “Sağlam bir KYC/AML programına sahip olmanın öneminin de farkındayım” dedi.
 23. Yargıç kararını okumaya başlarken CZ’ye “Seninle ve özelliklerinle ilgili gördüğüm her şey hafifletici nitelikte” dedi.
 24. Yargıç 50 milyon dolarlık cezanın ödendiğini söyledi. Şimdi asıl cezaya geliyoruz.
 25. Yargıç, CZ’nin ABD yasalarına uymak için gerekli personel, kaynak ve “imkana” sahip olduğunu, ancak “bu fırsatta başarısız olduğunu” söyledi.
 26. Yargıç, “Rapor, milyarlarca dolar değerinde Bitcoin’in doğrudan darknet piyasalarına gönderildiğini gösteriyor” dedi ve ekledi: “Taraflarca sunulan ve ‘af dilemek izin istemekten daha iyidir’ ifadenize atıfta bulunan belgelerden derin rahatsızlık duydum.”
 27. Yargıç, “Bu zorlu ders sayesinde rehabilite olma yeteneğine ve iradesine sahipsiniz” dedi. Şimdi asıl cezaya geçiliyor.

  Yargıç Adalet Bakanlığı’nın 36 ay talebini yine reddetti. Yargıç, “Bu mahkemenin uygun ve makul bir ceza vermek için çaba göstermesi gerekiyor” dedi.

Yeni gelişmeleri takip etmek için sayfayı yenileyebilirsiniz.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları