blank
AnalizBitcoinEthereum

Boğa Piyasasında Bitcoin-Ethereum Korelasyonu: 2017 İle Günümüzdeki Benzerlikler

Bitcoin ve Ethereum arasındaki boğa piyasası korelasyonunu ve boğa dönüşü tepkilerini 2017 örneği üzerinden inceledik.

2017 yılında Bitcoin rallisi  2800 dolar seviyelerinden başlamış ve 2 aylık süre sonunda Bitcoin tepe noktasına ulaşmıştı. Daha sonra Bitcoin’de sert hareketlerle geri çekilmeler görüldü. 2017 yılında Bitcoin’in şuan test ettiği ve geçmek için hazırlandığı ATH (All Time High) seviyesine ulaşıldığı anda;

  • Ethereum’da nasıl bir tablo vardı?
  • Bitcoin’de yaşanan 10.000 dolara çekilme hareketlerinde Ethereum nasıl tepki verdi ?
  • Bu modelleme günümüz için geçerli olacak mı ?

gibi soruların cevaplarına yakından bakalım…

Bitcoin 17.09.2017 tarihinde ATH yolculuğuna 2800 dolar seviyelerinden başlamış ve tam 2 ay sonra 17.12.2017 tarihinde 19800 seviyesi ile ATH noktasına ulaşmıştı.

Bitcoin rallisinin başladığı ilk aşamada Ethereum’un bir süre yatay hareket ettiğini görüyoruz. Grafikte de görüleceği üzere Ethereum 12.11.2017 tarihinde 285 dolar seviyelerinden Bitcoin rallisine eşlik etmeye başlıyor. Bitcoin’in ATH seviyesine ulaştığı 17.12.2017 tarihi ve önceki 2 gün Ethereum’un 680 dolar seviyelerinde günlük kapanışlar yaptığını gözlemliyoruz.

 

Bitcoin rallisinin bitişi ve zirveden sert hareketlere iniş sırasında, Ethereum’un Bitcoin’i takip etmediğini daha yatay ve aşağı yönlü kapanışlar ile sert hareketlerden uzak bir görünüm sergilediğini görüyoruz.

Bitcoin’de yaşanan çöküş ile birlikte her ne kadar Ethereum’da da geri çekilmeler görünse de, 4 günlük aşağı yönlü kapanışlar sonrası Bitcoin’den ayrılarak kendi rallisini başlattığını ve kendi ATH seviyesine ulaşmak için tırmanışa geçtiğini grafiklerde görebiliyoruz.

Bu modelleme üzerinden yapılan yorumlarda, yakın zamanda Bitcoin için görülmesi beklenen ATH seviyesi sonrası, geri çekilmelerde Ethereum’un da kısmen geri çekilme ile birlikte kendi rallisini başlatıp, kendi ATH seviyesine ulaşmaya çalışacağı düşünülüyor. 2020 rallisinin şimdiye kadarki kısmında, 2017 rallisi sırasında gerçekleşen Bitcoin-Ethereum korelasyonunun benzerlik gösterdiği dikkat çekiyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu