Haberler

Brezilya CBDC’si İçin 9 Ortak Proje Seçti

Brezilya CBDC'sinin birçok ülkeye örnek teşkil etmesi bekleniyor.

Brezilya Merkez Bankası, ülkenin merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirmeye yardımcı olmaları için 9 ortak belirledi. Ortaklar arasında kripto borsası Mercado Bitcoin, Santander Brasil, Itaú Unibanco, merkezi olmayan bir finans (DeFi) platformu olan Aave, Brezilya banka federasyonu Febraban, Alman ödeme şirketi Gieseck+Devrient ve Brezilyalı bankacılık servisi Tecban ve ortağı Capitual bulunuyor.

Merkez bankasının yeni yaptığı açıklamada söz konusu girişimin Brezilya, Almanya, ABD, İsrail, Meksika, Portekiz, İngiltere ve İsveç‘ten 47 proje önerisi aldığı belirtildi.

Merkez Bankası, kasım ayında 2022’de bir CBDC pilot programı başlatmayı ve 2024’te projeyle ilgili son bir versiyon sunmayı planladıklarını açıklamıştı.

Merkez bankası, 47 proje içerisinden seçilen 9 tanesi için uygulama aşamasının 28 Mart‘ta başlayacağını ve 27 Temmuz‘a kadar süreceğini kaydetti.

CBDC Pilotu Bu Yıl Başlıyor

Diğer merkez bankası dijital para birimleri gibi, Brezilya’nın CBDC’si de ülkenin resmi para birimi Brezilya reali (BRL) tarafından desteklenecek.

CBDC çabalarının ötesinde, Brezilya diğer alanlarda kripto para biriminin öncüsü haline geldi. Rio de Janeiro şehri hazinesinin %1’ini Bitcoin’e yatırmayı planladığını açıkladı. Brezilya senatosu ise kripto piyasalarını resmi olarak tanıyabilecek bir yasa tasarısı sundu.

Uzmanlar Brezilya’nın dijital parasının merakla beklendiğini ve bölge ülkeleri ile tüm dünyaya örnek olabileceğini belirtiliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu