Kripto HaberleriBitcoinBu Ülkede Bitcoin Madenciliğine Katı Kurallar Getiren Yasa Tasarısı Onaylandı!

Bu Ülkede Bitcoin Madenciliğine Katı Kurallar Getiren Yasa Tasarısı Onaylandı!

Kazakistan'da Bitcoin madenciliğine katı kurallar getiren yasa tasarısı onaylandı.

Takip et

Çin’in Bitcoin (BTC) ve madenciliğine yönelik aldığı yasaklardan sonra madencilerin göç ettiği ülkelerden biri olan Kazakistan’da Eylül ayının sonlarına doğru kripto para madenciliği hakkındaki ilk yasa tasarısı sunulmuştu.

İlgili Haber
Kazakistan'ın İlk Bitcoin ve Kripto Para Yasa Tasarısı Açıklandı: İçeriğinde Neler Var?

Bu yasa tasarısında sona gelindi ve Kazakistan milletvekilleri ülkedeki kripto para madenciliğini düzenleyen “Kazakistan Cumhuriyeti’nin Dijital Varlıkları Hakkında” isimli yasa tasarısını onayladı.

Söz konusu tasarı kripto para madencilerinin yalnızca kamu şebekesinden fazla elektrik satın almasına yönelik düzenlemeleri, kriptoyla ilgili yeni vergi kurallarını ve kripto para işlemlerinin reklamlarının yasaklanmasını içeriyor.

Madencilikle ilgili tasasının onaylandığını ülkedeki kripto para madenciliği platformu Xive’nin kurucu ortağı Didar Bekbauov paylaştı.

Bekbauov, “Kazakistan Parlamentosu’nun alt meclisi olan Mäjilis, ‘Kazakistan Cumhuriyeti’nin Dijital Varlıkları Hakkında’ yasa tasarısının yanı sıra Kazakistan’da dijital madenciliğin düzenlenmesine ilişkin ilgili dört yasa tasarısını onayladı.” dedi.

Tasarının onaylanması hakkında yorum yapan milletvekili Ekatarina Smyshlyaeva şunları söyledi:

“Tasarı, zorunlu akreditasyona ek olarak, madencilik havuzları için sunucu kapasitelerinin Kazakistan’daki konumu ve bilgi güvenliği kurallarına uygunluk açısından ayrı gereksinimler getiriyor.”

Tasarıya göre, madencilik şirketleri sadece fazla elektrik olması durumunda elektrik satın alabilecek. Sadece fazla elektrik olması da yeterli olmayacak.

Zira bu alımlar sadece, KOREM borsasının yaptığı açık artırma ile gerçekleşecek. Yani elektrik alımı için fazla fiyat teklifi yapan şirket fazla elektriğe ulaşabilecek.

Ayrıca kripto para madencileri için iki kategoride lisans alma zorunluğu getiren tasarıda kripto para işlemi yapan bireylerin de KDV ödemek zorunda olduğu düzenlendi. Borsaların ise kurumlar vergisi ödeyeceği belirtildi.

Son olarak kripto para işlemlerinin reklamına da yasak getirilmesinin planlandığı tasarıda kripto için de menkul kıymetlere benzer şekilde düzenlenmesi için özel bir prosedür getirildi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları