Kripto HaberleriBitcoinBu Ülkenin Merkez Bankasından Bankaların Kripto Para Hizmetine Yeşil Işık!

Bu Ülkenin Merkez Bankasından Bankaların Kripto Para Hizmetine Yeşil Işık!

Güney Afrika merkez bankası bankaları kripto paralarla ilişkisi hakkında yönerge yayınladı.

Takip et

Güney Afrika Merkez Bankası (SARB) yakın tarihte yayınladığı bir yönergede ülkedeki finans kurumlarını kripto paralarla olan bağlarını kesmemeye teşvik etti.

Bu yönergeye göre SARB, Güney Afrika bankalarının kripto paralarla bağlantılı fonlarla  etkileşime girmesine izin verildiğini ve bankaların kripto müşterilerini engellememesi gerektiğini belirtiyor.

“Ülkedeki bankalar, kripto varlık hizmet sağlayıcılarına bağlı fonlar için bir kanal görevi görebilir.

Bankalar ayrıca ,banka hesaplarından kripto para satın almak isteyen müşteriler için aracı olabilir.”

Bilindiği üzere ülkedeki bazı bankalar, kripto sektöründeki belirsiz düzenlemeleri ve taşıdığı yüksek riskleri gerekçe göstererek kripto para borsalarına bağlı olan hesaplarını kapatmıştı.

Bu karara atıf yapan SARB, bağları koparmanın uzun vadede daha büyük risklere yol açabileceğini söyledi.

Ayrıca kripto para alanında risk değerlendirmesinin yapılması gerektiğini belirten SARB, bu değerlendirmenin kriptodan tamamen vazgeçmek anlamına gelmediğini vurguladı.

“Ülkedeki bazı bankaların kripto bağlantıları olan müşterileri engellemeyi seçtiğinin farkındayız.

Kripto sektörüne yönelik kapsamlı bir risk değerlendirmesi yapılması gerektiğinin de farkındayız.

Ancak risk değerlendirmesi gerekli olmasına rağmen müşteri ilişkilerinin toptan sona ermesi finansal bütünlük için daha büyük bir tehdit oluşturuyor.”

Kripto paraların gelişmesini göz ardı etmeyen Güney Afrika Merkez Bankası Temmuz ayında yaptığı açıklamada önümüzdeki yıl kripto para birimlerini bir ödeme aracı olmasa da finansal varlıklar olarak sınıflandıracak gerekli düzenlemeleri getirmeye hazırlandığını açıklamıştı.

İlgili Haber
Bir Merkez Bankası Daha Bitcoin'i Kabul Ediyor!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları