Bitcoin

Bugün Bitcoin (BTC) İçin Oldukça Kritik: 1,5 Milyar Dolarlık Opsiyon Kontratında Sona Gelindi

1,5 milyar dolarlık opsiyon kontratında sona gelindi.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) için bugün oldukça kritik. 1,5 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesinin son tarihi bugün ve Deribit üzerindeki bu olay genel olarak fiyatı etkileyebilir.

Lider kripto para biriminin fiyatı geçtiğimiz ay yaşanan benzer bir olay sonrasında %10 değişim yaşamıştı ve bunun aslında alım fırsatı olduğu ortaya çıktı.

1,5 Milyar Dolarlık BTC Kontratının Süresi Bitiyor

Bitcoin opsiyon kontratları daha önceki tarihlerde alınıyor ve bunların belirli bir bitiş tarihi oluyor. Bu bitiş tarihi geldiğinde ise yatırımcılara fiyata göre ya alım opsiyonunu devreye sokuyor ya da almaktan vazgeçiyor.

Satış opsiyonuna sahip olanlar ise istedikleri fiyattan satış yaparak fiyatı baskılayabiliyor. Genellikle ayın son cuma gününe göre ayarlanan opsiyon kontratları için eylül ayı daha kritik ve yüklü olsa da 1,5 milyar dolarlık pozisyonların da fiyatı etkileme durumu bulunuyor.

Deribit tarafından yapılan açıklamada ise “max pain” fiyatının 35.000 dolar olduğu vurgulandı. Max pain, opsiyon kontratına yatırım yapanların büyük bir çoğunluğunun BTC alabileceği nokta olarak biliniyor. Şu an fiyatın 39.000 dolar üzerinde olması ise aslında durumun iyi gözüktüğüne işaret etmekte.

Nomics isimli veri sağlayıcısının bilgilerine göre ise 1,5 milyar dolarlık pozisyon için put/call oranı 0,86. Bu da genellikle yatırımcıların durumunu göstermek için kullanılır ve şu an durumun bir nebze “bearish” olduğu söylenebilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu