Kripto HaberleriBitcoinBüyük Mt. Gox Hack Olayı Bağlantılı 10.000 Bitcoin Harekete Geçti: İşte Detaylar!

Büyük Mt. Gox Hack Olayı Bağlantılı 10.000 Bitcoin Harekete Geçti: İşte Detaylar!

Takip et

BTC-e borsasına dayandırılan ve 2014 Mt. Gox saldırısıyla bağlantılı olan bir kripto para cüzdanı, Çarşamba günü Ağustos 2017’den bu yana en büyük işlemini gerçekleştirerek kimliği belirsiz iki alıcıya toplam 10.000 Bitcoin (165 milyon dolar) gönderdi.

10.000 Bitcoin Bugün Türkiye Saati ile 11:38’de Harekete Geçti

Yaklaşık TSİ ile 11:38’de gerçekleşen işlemin bir parçası olarak, 3.500 Bitcoin alan bir cüzdan 300 BTC’yi başka bir hedefe yönlendirdi. Bu daha da bölündü ve bilinen herhangi bir saklama hizmetine atfedilmeyen birkaç cüzdana ulaştı.

Cüzdan sahibinin parayı kendi cüzdanlarına göndermesi, başka kişilere göndermesi ya da resmi olmayan bir tezgah üstü komisyoncu aracılığıyla nakde çevirmiş olması mümkün. Geri kalan 6.500 ise sabit kaldı.

İlk Bitcoin borsası olan Mt. Gox, 744.408 BTC tutarında zarara uğratıldı ve 2014 yılında kalıcı olarak kapatıldı.

BTC-e’nin işletmecisi olduğu iddia edilen ancak bunu reddeden Alexander Vinnik, 2017 yılında ABD Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine Yunanistan’ın Selanik kenti yakınlarındaki bir tatil beldesinde kara para aklama ve diğer suçlamalarla tutuklandı.

İlgili Haber
Bitcoin'de Gözler FED'e Çevrildi! FED Tutanakları Saat Kaçta Açıklanacak?

Bugünkü işlemde yer alan cüzdan, Blockchain analiz sistemi Crystal Blockchain tarafından BTC-e’ye ilişkilendirildi. Transfer, bu gözlemini Telegram kanalında yayınlayan Rus kripto girişimcisi Sergey Mendeleev tarafından fark edildi. Blok zinciri verileri, yoruma açık olan sınırlı miktarda bilgi sağlar.

2020 yılında Yunanistan’dan Fransa’ya iade edildi ve kara para aklama suçundan beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kaliforniya mahkemesinin 2020 iddianamesine göre, bu Ağustos ayında “bilgisayar saldırıları ve hack olayları, fidye yazılımı dolandırıcılığı, kimlik hırsızlığı planları, yolsuzluk yapan kamu görevlileri ve uyuşturucu dağıtım halkaları” iddialarıyla yargılanmak üzere ABD’ye iade edildi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları