Ana SayfaHaberlerChainalysis, Kripto Para Hack Olayları Hakkındaki Yeni Raporunu Yayınladı!

Chainalysis, Kripto Para Hack Olayları Hakkındaki Yeni Raporunu Yayınladı!

Takip et

Hack olayları artık Bitcoin ve kripto para topluluğunu şaşırtmıyor. Zorlu ayı piyasası döneminde bile kripto topluluğu saldırılarla uğraşmak zorunda kaldı.

Bununla birlikte hack saldırılarının boyutu da giderek artıyor. Son aylarda milyonlarca dolarlık kayıp yaşandı. Saldırıların arkasındaki isimler olarak ise genellikle Rus ve Kuzey Koreli hacker grupları gösteriliyor.

Chainalysis tarafından hazırlanan yeni bir rapor, kripto karıştırıcılarının (mixer) artan miktarda yasadışı kripto akışı aldığını ortaya koyuyor.

Kripto Para Dünyasında Yaşanan Hack Olayları ve Bunların Neden Olduğu Kayıpta Artış Yaşandı

Rapora göre, karıştırıcılar tarafından toplanan değerin 30 günlük hareketli ortalaması Nisan ayında 51.8 milyon dolara kadar yükselmeyi başardı. Yasa dışı adresler yıl boyunca bu karıştırıcılara gönderilen fonların yüzde 23’ünü oluşturdu. Bu oran geçen yıl gönderilen yüzde 12’lik oranın neredeyse iki katıydı.

Kripto para mixer hizmetlerine gönderilen varlıkların çoğunun hackerlara ait olduğunu gösteren grafik.

Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere, yasadışı adreslerden gönderilen tüm fonların yaklaşık yüzde 10’u kripto karıştırıcılara gönderilmektedir.

Karıştırıcılar muhtemelen kripto dünyasının en kapalı sektörlerinden biri. İşlem geçmişi gizlendiğinden, kara para aklama faaliyetleri burada ön plana çıkıyor. Tornado Cash, hacker’lar için önemli bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlgili Haber
Hacker'lar Yine Yüksek Miktarda Ethereum Çaldı: Binance CEO'su Konuyla İlgili Uyardı!

Bu karıştırıcılar, bu fonların çoğunu bir Rus darknet’i olan Hydra Marketplace’ten elde etti. Kuzey Kore hükümeti destekli Lazarus Group ikinci sırada yer alırken Rusya’nın hemen ardından geldi. Bu grafik yaptırım uygulanan kuruluşlarla sınırlı olsa da, her iki bölgede de yasadışı faaliyetlerin yüksek olduğu görülüyor.

ABD tarafından yaptırım uygulanan grupların mixer hizmetlerine gönderdiği varlığa göre sıralanması.

Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere Hydra fonların yüzde 50’sini oluşturuyor. Bu kuruluşun Nisan 2022’de yaptırıma tabi tutulduğu hatırlatmakta fayda var. Hydra, bu varlıkları dark web’de faaliyet yürütmek için kullandığı için sık sık kripto dünyasında gündeme geldi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları