BitcoinBlockchainHaberlerKripto Para

Çin: “Covid İle Mücadelede Bitcoin (BTC) Teknolojisini Kullanabiliriz”

Çin aşı çalışmalarında blok zincir kullanmak istiyor.

Küresel çapta artan Covid-19 vakaları, küresel ekonomileri zor durumda bırakırken aşı çalışmalarının daha iyi denetlenmesi gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Mart 2021’de akıllı aşı sertifikalarının geliştirilmesi için kılavuzlar yayınlamış, söz konusu kılavuzlarda blok zincir teknolojisinden faydalanılarak oluşturulacak dijital aşı sertifikalarından bahsedilmişti.

Uluslararası seyahatte önemli bir yeri olan aşı pasaportlarına ilişkin Bitcoin ve kripto para yasakları ile gündemde olan Çin’den yeni bir yaklaşım geldi.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CCDC) bugün yayınladığı bir raporda gelecekte aşılarda kullanılmak üzere, blok zincir temelli teknolojik bir yaklaşım araştırdığını açıkladı.

Raporda, blok zincir teknolojisinden bahsedilirken “Bitcoin’in altında yatan teknoloji” ifadesi kullanıldı.

Raporda; “Bu çalışmada, Bitcoin’in altında yatan teknoloji olan blok zincir teknolojisinin dijital aşı sertifikalarına (DVC) uygulanması için teknik bir yol öneriyoruz” denildi.

Aşı takibi konusunda blok zincir teknolojisinin çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten uzmanlar, şu ifadeleri kullandı:

“Blok zincir, aşı takibinde uygulama için büyük bir potansiyele sahip. Blok zinciri teknolojisinin tam olarak kullanılması, bağışıklama programı bilgi sistemlerinin merkezden uzaklaştırılmasına, aşı güvenliği ve aşı verilerinin daha iyi korunmasına ve bir aşı dağıtımının tüm sürecinin izlenmesine/yönetilmesine olanak tanır.

Dijital aşı sertifikalarında, blok zincir, nesnelerin interneti ve yapay zekanın birleşimi, küresel ekonominin toparlanmasını teşvik etmek ve insanların sınır ötesi hareketini kolaylaştırmak için teknik araçlar sağlıyor.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu