BitcoinHaberler

Çin Mahkemesinden Bitcoin Kararı

Geçtiğimiz günlerde görülen davada mahkeme, BTC'yi yasal bir mülk olarak tanımlandı.

Geçtiğimiz gün Çin’de sadece Bitcoin için değil aslında tüm kripto para birimleriyle alakalı önemli bir olay yaşandı. Bir Çin mahkemesinde Bitcoin’le ilgili görülen davada verilen karar neticesinde BTC “yasal bir mülk” olarak tanımlandı.

1 No’lu Şangay Halk Mahkemesi Bitcoin’le ilgili şu sebeplere dayanarak böyle bir karara vardı: Söz konusu kripto paranın belli bir değerinin olması, az miktarda bulunması, kötü bir amaca hizmet etmemesi, kontrol edilebilirliği ve sanal bir varlık olarak emtia görevi görmesi.

Bununla birlikte mahkeme, şu açıklamayı da yaptı: “Herhangi bir kurum veya platformun kripto ya da fiat para birimlerini içeren herhangi bir iş yapması, kripto para alım atımı gerçekleştirmesi, fiyatlandırma ve bilgi aracısı gibi hizmetlerde bulunması kesinlikle yasaktır.”

İlgili davanın bir benzeri 2018’de Hangzhou İnternet Mahkemesi tarafından da aynı şekilde karara bağlanmış, Bitcoin’in bir emtia olduğu ve satın alınabileceğine ilişkin hüküm verilmişti.

Emsal teşkil eden mahkeme kararı Bitcoin’in yasal olarak elde tutulabileceğini ve hiçbir zaman Çin’de yasaklanmadığını bir kez daha ortaya koydu. Bunun yanı sıra Bitcoin’in emtia ve mülkiyet haklarının da kabul görmesi akıllara hemen Ripple’ın XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığıyla ilgili yılan hikayesine dönen davasını getirdi. Ripple’ın davası hala sonuçlanmış değil, yanı sıra söz konusu dava ile alakalı yeni toplu davaların da açılmış olması Ripple’ın şu aralar zor günler yaşamasına neden oluyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu