Kripto HaberleriBitcoinÇin Merkez Bankası Eski Üyesi, Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı:...

Çin Merkez Bankası Eski Üyesi, Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı: Neden Yasaklandı, Yasak Kalkacak Mı?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Pekin Üniversitesi Ulusal Kalkınma Okulu’nda finans ve ekonomi profesörü ve Çin Halk Bankası Para Politikası Komitesi eski üyesi Huang Yiping kripto paralar ile ilgili konuştu.

Yiping, Çin’in kripto paraları yasaklaması hakkında para birimi değil, dijital varlık olduklarını söyledi:

“Kripto para birimleri konusunda bir duruş sergilerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır. İlk olarak, Bitcoin gibi kripto para birimleri tam anlamıyla para birimi değil, içsel değerlerinin bulunmaması nedeniyle daha çok dijital varlıklara benzemektedir.

Dahası, araştırmalar tüm Bitcoin hesap sahiplerinin yaklaşık dörtte birinin ve tüm alım satım faaliyetlerinin yarısının yasadışı işlemlerle bağlantılı olduğunu göstermiştir.”

Çin Merkez Bankası eski üyesi Yiping, Çin’in kripto paraları yasaklamasıyla ilgili şunları söyledi:

“İkinci olarak, kripto paralara ve dijital varlıklara yönelik düzenleyici tutum, ülkenin finansal sisteminin ve düzenleyici rejiminin olgunluğuna bağlıdır. Bildiğiniz gibi, Çin hükümeti şu anda Çin’de kripto para ticaretini yasaklamaktadır.

Bunun temel nedeni, ülkemizin kara para aklamayla mücadele konusunda hala önemli zorluklarla karşı karşıya olmasıdır. Dahası, ülke birçok sermaye hesabı kontrolünü elinde tutmaktadır ve kripto para birimleri gibi dijital varlıklar serbestçe alınıp satılabilirse, bu faydadan çok soruna neden olacaktır.”

Çin Merkez Bankası eski üyesine göre Çin’in kripto paraları yasaklaması uzun vadede sürdürülebilir olmayabilir:

“Son olarak, uzun vadeli eğilimlerin tam olarak dikkate alınması gerekmektedir. Kripto para birimlerinin yasaklanması kısa vadede pratik olabilir, ancak uzun vadede sürdürülebilir olup olmadığını görmek için derinlemesine analiz yapmaya değer.

Kripto para birimlerinin getirdiği yeni dijital teknolojilerden bazıları, tokenizasyon, dağıtık defter, blok zinciri teknolojisi ve benzerleri dahil olmak üzere resmi finansal sistem için değerlidir. Kripto para ticareti ve ilgili faaliyetlere yönelik uzun süreli bir yasak, önemli dijital gelişmeleri kaçırma riski taşır ve yasaklar uzun süre etkili olmayabilir.

Özellikle gelişmekte olan bir ülke için kripto para birimlerinin nasıl düzenlenmesi gerektiğine dair özellikle iyi bir formül yoktur, ancak nihayetinde etkili bir yaklaşımın bulunması gerekebilir.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları