fbpx
Blockchain

Çin Neden Blockchain Teknolojisi Şirketlerine Ağır Yaptırımlar Uygulamaya Kararlı?

Blockchain teknolojisine yönelik ağır yaptırımlar uygulanacak!

Blockchain teknolojisine yönelik olarak Çin’de hükümet yeni bazı kararlar aldı ve yeni kararların gelecekte artarak devam edecek olduğunu açıkladı. Çin hükümetinin kripto paralara uyguladığı baskılar ve kripto paraların yaygınlaşmasını engellemeye dönük çabasının ardında Blockchain teknolojisinin yaygınlaşmasını engelleyecek ve bu teknolojinin Çin’de sadece hükümet kontrolünde olmasına neden olacak olduğu gelişmeler ülkedeki şirketlerin hükümete yönelik olarak bazı düzenlemeler istemelerine ve bu düzenlemelerin yakın zamanda olmasa da gelecekte uygulanmasını isteyebilecek olduklarını gösteriyor.

Ülkede, hükümetin CAC isimli kurumunca alınan Blockchain teknolojisine yönelik olarak kararlar kısa sürede uygulanacak ve 10 gün içerisinde Blockchain teknolojisi şirketi kurduğunu hükümetin kurumuna iletmeyen şirketlere binlerce dolar ceza uygulanacak ve şirket daha yakından denetlenerek uygun miktarlarda cezalar verilerek Blockchain teknolojisi şirketinden mevcut Çin yasalarına uyması istenecek. Ülkedeki yasal olarak kripto para borsalarının hükümet ile yakından çalışmak zorunda olması ve hükümetin isteklerine uyarak borsayı yönetme zorunluluğu ve log kaydı isteklerine uyulması yönündeki uyarıları da bu konuda Blockchain teknolojisi şirketlerine uygulanacak olan baskıların çok ağır olabileceğini gösteriyor.

Sunucu adresinin yerini bile istedi!

Blockchain teknolojisi şirketlerinin 10 gün içerisinde hükümetin ilgili kurumuna Blockchain teknolojisi şirketinin kurulduğunun iletilmesini isteyen Çin hükümeti aynı zamanda bu bilginin yeterli olmadığını, şirketin sunucu veya sunucularının nerede bulunduğu, hangi adreste kaç sunucu barındırdıklarını da hükümete iletmeli. Hükümet yetkililerinin bu sunucuların adresini teyit edip etmeyecek olduğu, ederse nasıl teyit edecek olduğu hakkında açıklama yapılmazken, şirketlerin yanlış ve doğru olmayan bilgiler vermeleri halinde yine hükümeti kandırmak dolayısı ile cezalar alabilecek oldukları ortada.

Hükümetin Blockchain teknolojisi şirketlerinden istediği bu yasalara uyma isteğinin ne kadar şirket tarafından uygulanacak olduğu meçhul. Ülkedeki siyasi atmosfer ve yasalar düşünüldüğünde ise Çin hükümetinin kararlarına uyacak olan şirket ve uymayacak olan şirket sayısının yarı yarıya olması bekleniyor. Büyük şirketlerin bu yasalara uymamak için ülkede rüşvet verebilecek olduğu, şirket güvenliği için sunucularını belirli adreslerde gösterip o adreslerdeki Blockchain çalışmalarını farklı sunucularda yönetmesi de imkanlar arasında ve yasaları delmek için alternatif çok.

Güvenmiyorlar!

Çin, ülkedeki hiçbir vatandaşına %100 olarak güvenmemeyi ilke edinmiş olan bir ülke. Ülkedeki en dürüst vatandaşlarının bile zamanı geldiğinde devlete ve hükümete karşı hareket edebilecek olduklarını, bilmedende olsa hatalar yaparak ülkeyi zarara sokabilecek ve medyada ülkenin durumunu kötüye çıkarabilecek olan vatandaşlarının olabileceğini düşünerek bu önlemleri alıyor.

Ülkenin şirketlere güvenmeme nedeni ise dünyanın en büyük 2. ekonomisi ve dünyanın en büyük nüfusa sahip olan ülkesi olmasından doğan bazı riskler olması gösterilmekte. Yasaların tam uygulanması için ne kadar fazla denetim yaparsa yapsın Çin’de tüm şirketlerin denetlenmesi mümkün değil. Bazı büyük şirketler ise rüşvet vererek işlerini en kolay yoldan üst düzey siyasi yetkililer ile çözerken, ne çok az, ne çok büyük servet ve gelire sahip olan şirketler ise mecburen zamanı geldiğinde yasaların açıklarından yararlanmak zorunda kalıyorlar.

Ülkede şirketlerin Çin ekonomisine destek için verdikleri vergilerin oranlarının artması ve gelecekte vergi oranlarının artıp, teşvikli desteklerin azalması beklenmesi ise şirketleri ülke ekonomisine güvenmeme ve ABD, Güney Kore gibi ülkelere yönelme sebeplerinden. ABD pazarının güvenilir olduğunu ve şirketlerine Çin’de olduğu kadar kolay bir şekilde el konmasının mümkün olmadığını anlayan birçok Çinli şirket, ABD’de merkezler açmaya ve bu merkezlerin yanında çalışma alanlarını ABD’ye veya bölge ülkelerine taşımaya giden sürece giriyorlar. Japonya ise bölgenin en fazla Çinli şirketler tarafından tercih edilen ülkelerinden.

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Haber Bülteni

Kripto para piyasasındaki son gelişmelerden her gün haberdar olabilmek için e-mail bültenimize kaydolun. Dilediğiniz zaman aboneliği bir tıkla sonlandırabilirsiniz.
Holler Box