Haberler

Çin, Yerel Ekonomiyi Canlandırmak İçin Dijital Yuan’ı Airdropla Dağıtacak!

Shenzhen Belediye Ticaret Bürosu, girişmiş olduğu ortaklıklarla 30 milyon dijital yuan dağıtmayı hedefliyor.

Çin kilitli ekonomiyi artırmanın yollarını ararken ülkenin Shenzhen Bölgesi, yerel ekonomiyi canlandırmak amacıyla bir piyango programı başlatarak airdrop dağıtacağını duyurdu.

Shenzhen Belediye Ticaret Bürosu, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak kullanılabilen kırmızı zarflar çıkararak 30 milyon dijital yuan dağıtmayı hedefliyor.

Bu amaçla Çin Bankası, Çin Ziraat Bankası, ICBC, Çin İnşaat Bankası, İletişim Bankası, Çin Posta Tasarruf Bankası, Çin Tüccarlar Bankası ve WeChat ile iş birliği yapan Shenzhen Belediye Ticaret Bürosu, söz konusu zarfların toplam tutarının 4,5 milyon dolar olduğunu belirtti.

Zarfların bir piyango organizasyonu ile dağıtılacağı ve her katılımcının 88, 100 veya 128 dijital yuan kazanabileceği ifade edildi. Zarflar 30 Mayıs’tan itibaren dağıtılacak.

Airdrop, pandemi vakalarındaki artış sebebiyle son kilitlenmelerle darbe alan yerel ekonomiyi canlandırmak için bir teklif niteliğinde. Diğer bölgelerin de benzer sürümler üzerinde çalıştığı ve Guangzhou’daki Nansha Bölgesi’nin catering ve perakende endüstrilerini desteklemek için 10 milyon dijital yuan sunduğu biliniyor.

Dünya Devleri Dijital Yuana Şüpheyle Yaklaşıyor!

Bir ABD tasarısı, ulusal ve ekonomik güvenlik nedenlerini gerekçe göstererek dijital yuanı uygulama mağazalarından yasaklamaya çalışıyor. Japonya ise henüz tasarım aşamasında olan CBDC’sini Çin’den değil, İsveç’ten sonra modelleyeceğini belirtti.

Bu gibi birçok ülke daha ulusal güvenlik için risk teşkil ettiği gerekçesiyle Çin’in dijital yuan konusundaki adımlarını endişeyle takip ediyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu