Bitcoin Madenciliği

Çin’deki Büyük Sorun, Bitcoin (BTC) Ağını da Etkiliyor

Çin'deki madencilik sorunu, Bitcoin'in hash rate'ini düşürüyor.

Çin, Bitcoin (BTC) ve kripto para madenciliği konusunda dünyanın en etkili ülkesi konumunda. Bitcoin hash rate’inin %50 ve üzerindeki kısmı, Çin veya Çin’e bağlı topraklardan kaynaklanmakta. Bu da Çin içerisinde yaşanan herhangi bir enerji sorununun Bitcoin madenciliğini temelden sarsabildiğini gösteriyor.

Çin’deki Madenler Çöktü, Bitcoin Madenciliği Durdu

Çin şimdi ise yaşadığı bir sorun ile tam olarak bu durumu ortaya çıkardı. Çin’in kömür madenlerinde yaşanan güvenlik sorunları, Bitcoin’in hash rate’inde ciddi bir düşüşü beraberinde getirdi. Geçtiğimiz iki hafta boyunca Çin’in Shanxi, Guizhou ve Xinjiang bölgelerindeki kömür madenlerinde gaz patlamaları ve sel felaketi görüldü. Çin’in yerel medyası Xinhua tarafından aktarılan bilgilere göre bu sorunlar bölgeye enerji verilmesinde sıkıntılar yaşanmasına yol açtı.

En güncel olay ise bundan iki gün önce Xinjiang ve Guizhou bölgelerinde yaşandı. Çöken madenlerde 12 kişi hayatını kaybederken 21 kişi ise mahsur kaldı. Olayın büyüklüğü ise üst düzey yetkililerin de dikkatini çekti. Şimdi ise bölgedeki diğer madenler ve enerji şirketleri, enerji tasarrufu için büyük veri merkezleri dışında birçok tesise enerji vermiyor.

Çin’deki Bitcoin madencilerinin birçoğu hidro enerji kullansa da şu an Çin’in yağmurlu sezonu olmamasından dolayı kömür tabanlı enerji kullanılmakta. Çin merkezli Bitcoin borsası AEX’in kurucusu konu hakkında yaptığı açıklamada büyük Bitcoin madencilik merkezlerinin güvenlik nedeniyle kapatıldığını belirtti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu