BorsaHaberlerKripto Para

Coinbase, Lisanssız Kripto Varlık Satışları Nedeniyle Dava Edilebilir!

Üç Coinbase kullanıcısının şikayeti davayı mahkemeye taşıyabilir.

ABD’nin önde gelen kripto para borsası Coinbase, yeni bir dava haberiyle gündeme geldi. Borsa bu kez menkul kıymet sayılabilecek kripto para birimlerinin satışı konusunda üç Coinbase kullanıcısının şikayeti üzerine hakim karşısına çıkabilir.

Söz konusu üç kullanıcı, platformda listelenen 79 kripto jetonuyla ilgili mağduriyet yaşadıklarını iddia ediyor. Eğer bu jetonlar menkul kıymet olarak kabul edilirse satışları yasa dışı olarak kabul edilebilir.

Christopher Underwood, Louis Oberlander ve Henry Rodriguez adlı kullanıcılar, geçen hafta New York bölge mahkemesine toplu dava açtı. Bu varlıklardan herhangi birini satın alan herkese, toplu olarak 5 milyon dolara kadar yaşanacak ticaret kaybı için geri ödeme yapılması gerektiğini savunuyorlar.

Listede göze çarpan en önemli jetonlar arasında Polkadot (DOT), Dogecoin (DOGE), Chainlink (LINK), Solana (SOL) ve Ripple (XRP) bulunuyor.

Davacılar, Coinbase’in ulusal menkul kıymetler borsası olarak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) kaydolması gerektiğini iddia ediyorlar.

Fakat bilindiği gibi böylesi bir kaydolma girişimi büyük düzenleyici ve raporlama yükümlülüklerini de beraberinde getiriyor. Öte yandan SEC hala kripto varlıkları düzenleme ve kategorize etme konusunda ayak sürüyor. ABD hükumeti ise hala düzenleyici bir çerçeveye sahip olma girişiminde bulunmuş değil.

İlgili davanın mahkemeye gitmesi çok da ihtimal dahilinde olmasa da SEC başkanı Gary Gensler’ın geçtiğimiz günlerde Senato Bankacılık Komitesi’ne tüm borsaların SEC’e kaydolmadığını söylemesi ise son derece manidar.

“Coinbase’in Umurunda Değil”

Coinbase, şu an sadece bir avuç varlığın işlem görebildiği çeşitli token’ları listelemeye devam ediyor.

Listelenecek en son belirteçlerden birinin BAYC NFT koleksiyoncuları için yeni piyasaya sürülen ApeCoin olması ise son derece şaşırtıcı. Borsa APE’yi şirketin dikkatli olunmasını tavsiye ettiği düşük likidite varlıkları için özel bir kategori olan “deneysel varlık etiketi” altına ekledi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu