Altcoin

Convex Finance (CVX) Üzerindeki Bug Nedeniyle Milyonlarca Coin Sirkülasyona Girdi!

DeFi platformu Convex Finance (CVX), akıllı sözleşmesindeki bir bug nedeniyle fiyatında büyük oranda düşüş yaşadı.

Akıllı sözleşmede yaşanan bir bug nedeniyle Convex Finance (CVX) üzerindeki kilitli coinler süreleri dolmadan serbest kaldı ve bu coinler sirkülasyona girdi. Bunun sonucunda altcoinin fiyatında ani bir düşüş gözlendi.

Twitter üzerinden yaptığı duyurusunda Convex Finance ekibi, bazı kullanıcıların çok fazla ödül kazanmasına neden olabilecek bir bug’ın keşfedilmesinin ardından oy kilitleme yönetim mekanizmasından sorumlu sözleşmelerin yeniden aktif hale getirildiğini paylaştı.

Bu durum, tehlikeli bir şekilde deneysel bir yapıya sahip olan merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasında arz şoklarının, akıllı sözleşmeler bug’larının ve volatil fiyatların standart durumda olduğuna dair en son örneği oluşturdu.

Convex Finance üzerindeki oy kilitleme mekanizması projenin ekonomisinin anahtar yapılarından birini oluşturuyor. Bu platform üzerinde kullanıcılar protokollerden “ödül” toplayıp likidite mevduatlarını diğer bir protokol olan Curve Finance’a yönlendirebiliyorlardı. Ancak bunun için kullanıcıların coinlerini 16 hafta boyunca kilitli tutmaları şart koşuluyordu.

CVX Arzının Yüzde 72’si Kilitli Tutuluyordu

Oy kilitleme mekanizması sayesinde CVX altcoininin sirkülasyonda olan miktarı da kontrol altında tutuluyordu. CVX’in sahip olduğu arzının %72’si kilitli durumdaydı.

Bununla birlikte Cuma günü aniden beklenmedik bir şekilde milyonlarca coinin sirkülasyona çıkması ile birlikte bir arz şoku yaşandı.

Kripto paranın fiyatı saatler içerisinde %20 değer kaybederek 19.10 dolardan 15.22 dolara düşmüştü.

Bunun ardından ise bazı büyük yatırımcılar ve platform kullanıcıları devreye girdi ve kendi pozisyonlarından bazı tokenleri satmak yerine yeniden kilitleme yoluna girdiler ve altcoinin fiyatı stabilleşti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu