BitcoinHaberler

Craig Wrigth Bitcoin Üzerinde Hak İddia Ediyor! Bitcoin.org: “Direneceğiz.”

Bitcoin'de telif hakkı iddiaları kızışıyor.

Bitcoin yatırımcısı “büyük bir düzeltme mi geliyor?” sorusunun cevabını ararken, arka planda Bitcoin’nin adı ve “whitepaper’ı” üzerindeki telif hakkı iddialarına yönelik mücadeleler sürüyor.

Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto rumuzlu kişinin gerçekte kim olduğu bilinmiyor. Avusturalyalı bilişim uzmanı Craig Wrigth, Satoshi Nakamoto’nun kendisi olduğunu yıllardır iddia ediyor.

Craig Wrigth, Bitcoin’in kurucusu olduğunu iddia ederek, Bitcoinin teknik bilgilerinin yer aldığı “whitepaper” ve Bitcoin.org sitesi üzerinde telif hakkı talep ediyor.

Bitcoin.org sitesinden yapılan açıklamada, dün itibariyle Wrigth’ın avukatları Bitcoin.org ve Bitcoincore.org sitesine telif hakkı ihlallerini durdurmalarına yönelik bildirimde bulundu.

Açıklama şu şekilde;

“Craig “whitepaper” telif hakkına, Bitcoin adına ve bitcoin.org mülkiyetine sahip olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, Bitcoin’in sahibi Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ediyor. Bitcoin.org ve Bitcoincore.org’dan teknik incelemeyi kaldırmaları istendi. Bu iddiaların haksız olduğuna inanıyoruz ve bunu yapmayı reddediyoruz.”

Bitcoincore.org telif hakkı iddiasından sonra, bazı evrakları sitesinden kaldırdı. Craig Wrigth’ı Bitcoin düşmanı olarak niteleyen Bitcoin.org yönetimi, Bitcoincore’u buna boyun eğerek bütünlüğü tehlikeye atmakla suçladı.

Bitcoin.org’un açıklamasında; Craig Wrigth’ın, bir yolu olmasına rağmen Satoshi Nakamoto olduğunu ispat edemediği vurgulayarak, bu haksız iddialara yönelik sonuna kadar direnecekleri ifade edildi.

“Bitcoin teknik incelemesini barındırmanın yasal hakkımız olduğuna ilişkin hiç şüphemiz yok. Dahası, Satoshi Nakamoto’nun bilinen bir “PGP genel anahtarı” vardır. Bu nedenle birinin Satoshi Nakamoto olduğunu doğrulaması kriptografik olarak mümkündür. Ne yazık ki Craig bunu yapamadı.”

*Telif hakkı, sadece web sitesine yönelik açılmıştır. Bu durumun BTC’nin ağı ve işleyişi ile ilgisi yoktur.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu