Kripto HaberleriHaberlerCumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç'dan NFT Açıklaması!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’dan NFT Açıklaması!

Takip et

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç 2021 yılında popülaritesini arttıran NFT sektörü ile ilgili paylaşımda bulundu.

Ankara Üniversitesinde Türkiye’nin ilk NFT derslerine başlandığını duyuran Ali Taha Koç burada NFT’ler ile ilgili konuştu.

Türkiye’nin blockchain teknolojisi ile ilgili projeleri olduğunu belirten Koç, “Blockchain’i anlamadan NFT’leri anlamamız mümkün değil” diyerek blockchain teknolojisinin önemine vurgu yaptı.

Bu bağlamda Türkiye’nin blockchain ve NFT alanlarında farkındalık oluşturmak için çalışacaklarını da ekledi.

“NFT’ler kimi zaman bir resim, bir ses kimi zaman da bir tweet olarak karşımıza çıkıyor. Dijital ve tek olmasını istediğiniz her şey bir NFT olabilir.

NFT’nin Türkiye’de anlaşılması için yaptığımız çalışmalar çok verimli olacaktır.”

NFT’lerin kripto paralar ile alınıp satıldığına dikkat çeken Ali Taha Koç, dünyanın en pahalı NFT’sinin 42,329 Ethereum’a satıldığını hatırlattı.

Koç, NFT alanında yapılacak çok şey olduğunu belirterek şunları söyledi:

“NFT’leri sadece bir teknoloji olarak düşünmemek gerekli. NFT’lerin öncelikli olarak günlük hayatımızda nasıl kullanılacağı, hangi iş modellerinde kullanılacağı, ve NFT’lerin hukuki boyutu gibi konular büyük önem arz ediyor.”

NFT ile ilgili konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Elon Musk’a NFT hediye etmesinden de bahseden Koç şu ifadeleri kullandı:

“Elon Musk’ı bilmeyeniz yoktur. Dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan görüştüğünde Elon Musk’a bir NFT hediye ettik.

Hediye ettiğimiz NFT’nin bizim için önemi çok büyük. Bu resim bir kolajdı. Çocuklardan uzayı anlatan bir dijital resim yapmalarını istedik ve bu resimlerle dijital sergi yaptık. sonrasında Çocuklardan dijital resimleri alıp kolaj yapıp, NFT haline getirdik.”

Koç son olarak NFT dersi sırasında çekilen bir fotoğrafın NFT haline dönüştürüldüğünü açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, yaptığı konuşmanın ardından Twitter hesabından da NFT’ler ile ilgili bir paylaşım yaptı.

Ali Taha Koç, paylaşımında sürekli NFT’lerden bahsedildiğini ancak şu an için NFT kelimesinin net bir Türkçe karşılığı olmadığını ve NFT‘nin Türkçe karşılığının ne olması gerektiği ile ilgili önerileri beklediğini söyledi.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları