coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriHaberlerDeğer kaybeden paraya sahip ülkelerde kripto para talebi yükseliyor

Değer kaybeden paraya sahip ülkelerde kripto para talebi yükseliyor

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Parası değer kaybeden ve sık sık değer kaybına uğrayan ülkelerde ekonomik olarak yaşanan sorunlar ve bu ülkelerde çoğu zaman insan haklarının uygulanmadığı, demokrasinin sadece hükümet güçlerinden yana olanlar için uygulandığı ülkeler olan Venezuela, İran ve benzeri ülkelerin hem paraların korunması, hem zararların engellenmesi içinkripto paralara talebin daha fazla arttığı iddia ediliyor.

Hindistan bu konuda dünyada birinci sırada olan ülke olurken, Hintlilerin kripto para alımının arkasında yatan sebebin hem güvenlik, hem hükümetin kararlarının tek bir saat içerisinde tam tersi olabilecek ve banka hesaplarında bulunan paralara belirli nedenler ile el koyulmasına sebep olabilecek kararların alınmasında etkili olabilecek kararlardan endişe ettikleri için vatandaşların kripto paradan yana tercihlerini kullandıkları Hindistan yerel basınına yansımış bir gelişme.

Türkiye’de ise demokratik bir ülke olması ve insan haklarının uygulanabilir durumda olan bir ülke olmasına rağmen Türk Lirası’nın değerinin aşırı yüksek bir hızla kaybetmesi dolayısı ile vatandaşların kripto paralara ağırlık verdiği ve TL’de durmak yerine dolar veya kripto para tercihi yapmaya başladıkları biliniyor. Rusya merkezli bir internet sitesinin yaptığı araştırmada kripto paralara Türkiye’de en az %32 oranında talep artışı yaşanırken, vatandaşların dolar kuru almak yerine kripto para almayı tercih ettiği ve dolar kurunun yerini kripto paraların alabilecek olduğu açıklandı.

Bankalar ve döviz kuru dolayısı ile kripto paraları seçtiler!

Türk vatandaşlarının dolar yerine kripto paraları tercih etmesinin en büyük nedeni ise bankalar oldu. Gece saatlerinde yükselen dolar kurunu satmaya kalktıkları zamanlar %50 oranlarına varan düşük fiyatlardan alım yapan bankaların olması vatandaşların anlık olarak hemen yükseliş olduğunda aynı fiyata zararsız satılabilen kripto paralara ilgiyi daha fazla arttırdı. Kripto paralara ilginin Türkiye’de artmasının nedeni güvenlik dolayısı olmazken, bankaların makas farkı dolayısı ile vatandaşlar mecburi olarak zarar etmemek ve paralarının aniden yükselen dolar karşısında hemen satabilmeleri için Bitcoin’i tercih ettiler.

Bankadan dolar alarak hesabında tutan vatandaşlar ise kripto paralarda tutan vatandaşları öğrendikçe makas farkının kripto paralarda olmadığını öğrenir öğrenmez dolar kuruna yatırımı kesti ve kripto para yatırımını arttırma yolunu tercih etmeye başladı. Bankaların bir kısmında mesai saati sonrasında dolar kuru satışı 7.20 TL iken alım 4.89 TL olabiliyor ve bu da yatırımcının yükselen dolar kuru anında satış yapabilmesini engelliyor.

Bitcoin’in anlık satış ve alım kuru farkı arasında neredeyse hiç fark olmaması yatırımcıların gece gündüz demeden tatil, bayram, demeden istedikleri dakika satış yapmalarını ve zararsız satış yapmalarına olanak sunuyor.

Eğer ki insanlar kripto para yerine dolar kurunu tercih ederse ve nakit olarak dolar kurunu yastık altında tutmayı tercih ederse ve gece saat 21.00’da dolar kuru 7 TL olduğunu varsayar isek o dakika satış yapması tamamen imkansız olduğundan dolayı bir ertesi günü veya 2 gün sonrasını beklemek zorunda. Bu bayramlar ve belirli tatil günlerinde birkaç günden daha uzun süre demek ve buda dolar kurunun o birkaç gün süre içerisinde düşmesi demek olduğundan nakit olarak dolar kurunu tutmak hem güvenlik açısından, hem bir takım zararlar açısından dolayı büyük risk.

TL’nin kaybı sürerse Bitcoin kazandırabilir

TL’de bayram sonrasında bir kayıp olması durumunda Bitcoin yatırımcıları dolar kurunun artması ihtimali dahilinde daha fazla kazanç sahibi olabilecekler. Ama TL’de duran vatandaşlar ise kripto para sahibi olmadıkları ve dolar sahibi olmadıklarından dolayı zaten zam üzerine zam uygulanan ürün ve hizmet fiyatlarından daha fazla etkilenecek ve döviz kuru yatırımı veya kripto para yatırımları olmadıklarından dolayı zarar etmek sonucunda kalabilirler.

Kripto para yatırımları olanlar ise bu bayram günü dahi istedikleri zaman belirli havale yöntemlerini kullanarak kripto para çekebiliyor ve istediği kişiye kripto para olarak ödeme yapıp ödemelerini tatil günü olmasına rağmen istedikleri şekilde 7 gün 24 saat boyunca rahatlıkla çözebiliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail