AnalizBitcoin

Detaylı Bitcoin (BTC) Analizi – İşte Önemli Seviyeler!

Yeni haftada yatırımcıların Bitcoin'de mutlaka dikkat etmesi gereken önemli seviyeler neler?

Son zamanlarda herkesin gözünün üstünde olduğu kripto para olan Bitcoin, 340 milyar doların üzerindeki hacmiyle piyasayı domine ediyor. Her yerde BTC’nin yeni bir ATH yapacağı konuşuluyor. Ancak şu unutulmamalıdır ki daha önceki boğa sezonlarında can alıcı düzeylerde fiyatta düzeltmeler yaşandı ve birçok yatırımcı da bu durumdan muzdarip oldu.

Peki yatırımcıların kar realizasyonu sırasında yaşanabilecek hızlı fiyat düşüşlerinde olası takip edilmesi gereken seviyeler neler?

BTC Günlük Grafikte Detaylı İnceleme

Yayın saati itibariyle 18.500 dolar seviyelerinde işlem gören lider kripto para birimi Bitcoin, 2020 yılının en yüksek seviyesinden 450, ATH (tüm zamanların en yüksek seviyesi) seviyesinden ise sadece 1300 dolar uzakta hareket ediyor.

BTC, günlük grafikte 21 Ekim günü yaşanan yükselişten bu yana devam eden bir yükselen kanal içinde bulunuyor. Fiyat, dar ve dik olan bu kanalın üst kanadını (19.300 – 19.500) kırması hâlinde beklenen ATH seviyesine FOMO etkisiyle birlikte hızlı bir şekilde ulaşabilir. Öte yandan 18.965 dolar seviyesinin geçilmesinin ardından 19.000 – 19.300 dolar aralığından gelebilecek satışlar ile fiyatın fibonacci seviyelerine doğru çekilmesini sağlayabilir.

Bir diğer senaryo ise fiyatın parabolik olarak düşüş yaşamasıdır. Bu düşüşteki hedef seviyeler ise 12 Mart’taki büyük çöküşten bu yana gelen ve yükselen trendi gösteren beyaz çizgideki seviyelerdir. Fiyatın seyrine göre 15.136 dolar seviyesi veya daha yüksek olan 15.954 dolar seviyesi takip edilebilir.

Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Bitcoin günlük grafiğine farklı ve düz bir açıyla bakıldığında ise aşağıdaki tablo ortaya çıkıyor. Ki bu tabloda da üstteki gibi yaşanabilecek parabolik düzeltmenin sonucunda beyaz çizginin kesişim noktası olan 15.600 dolar seviyesi önemli bir destek seviyesi olarak rol alabilir.

Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

4 Saatlik Grafikte Önemli Seviyeler

Bitcoin’in son zamanlarda çok fazla volatil (hareketli) olduğu dikkate alındığında, 4 saatlik grafik kısa vadeli trade yapan yatırımcılar için çok önemli bir yere sahiptir. Mum kapanışları da dikkate alınarak seçilen fibonacci düzeltmesi, fiyatın dönüş yapabileceği seviyeleri grafikte gösteriyor. Ayrıca grafikte boğa flaması olarak adlandırılan bir formasyon oluşumu da görülüyor. Bu formasyon, 21.000 – 21.200 dolar aralığını hedefliyor.

Bitcoin (BTC) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

1 Saatlik Kısa Vadede TOBO Beklentisi

Grafiğe kısa vadeli olarak hızlı ve sürekli al-sat yapan yatırımcıların gözünden bakıldığında, 1 saatlik grafikte TOBO (Ters Omuz Baş Omuz) formasyon oluşumu görülüyor. Bu formasyon doğrultusunda fiyatın boyun çizgisi olan 18.500 dolar üzerinde hızlı bir şekilde kırılımı bekleniyor. Bu kırılım ile birlikte fiyatın 19.600 dolar seviyelerine çıkması bekleniyor. Aksi takdirde 4 saatlik ve günlük grafiklerde bulunan destek seviyelerine doğru bir gerileme görülebilir.

Bitcoin (BTC) 1 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

“Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu