AnalizBitcoinHaberler

Dikkat: Ayı Çıkabilir! Bitcoin’de Tarih Tekerrür Ediyor!

Bitcoin'de ayı piyasasından korkmayın!

Dolar endeksindeki hareketlenmelerin tüm piyasaları ve Bitcoin’i etkilediğini sık sık aktarıyoruz. Bitcoin’de diğer emtialar gibi dolara endeksli olarak değerlendirildiğinden doların her hareketi Bitcoin’e yansıyor. Bitcoin’deki ralliler ile dolar endeksindeki rallileri karşılaştırdığımızda da ters korelasyonu çok iyi görebiliyoruz.

Aşağıda dolar endeksi üzerinden yapılan analizin kısa vadeli olarak değerlendirilmemesi büyük önem arz ediyor. Zira grafikler Bitcoin ve dolar arasındaki ilişkinin yıllara göre benzerliğini gösteriyor.

Dolar Aşağı Bitcoin Yukarı!

İlk olarak dolar endeksine baktığımızda uzun süredir devam eden yatay bir kanal içerisinde hareket ettiğini gözlemliyoruz.

Dolar’da Ocak 2017 yılında gelen zirve ile birlikte Ocak 2018’e kadar bir yıllık bir ayı piyasası yaşandığını gözlemliyoruz. Benzer şekilde Mart 2020’de gelen zirve sonrası Mayıs 2021’e kadar süren bir yıllık bir ayı piyasası yaşandığını gözlemliyoruz.

Dolar Yukarı Bitcoin Aşağı!

Aynı yıllarda Bitcoin’in hareketlerine baktığımızda ise ters bir korelasyon olduğunu görüyoruz. Dolar endeksinin ayı piyasasına girdiği 1. dönemde Bitcoin’in 2017 boğasını yaşadığını, Ocak 2018’de Dolar’ın dibi bulması ve yükselişe geçmesiyle Bitcoin’de ayı piyasasının başladığını görüyoruz.

2. dönemde benzer şekilde dolar endeksinin yeniden kanal üst bandına zirveye çıktığını ve Mart 2020 sonrası ayı piyasasına girdiğini, Bitcoin’in de Mart 2020 sonrası 2020-2021 boğasını yaşadığı görülüyor. Mayıs 2021’de dolar endeksi dibini bulurken Bitcoin’in de zirveyi bulduğunu gözlemliyoruz.

ABD’nin 2022 yılında faiz artırımı yapacağının tartışıldığı bir ortamda bu grafik bize doların daha da güçlenebileceğini ve Bitcoin’de dikkatli olmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Temel analiz bakımından faiz artırımı gibi bir beklentisi olan ve teknik olarak güçlü duran dolar, yükselişini sürdürürse Bitcoin’de 2018 yılına benzer bir ayı piyasası yaşayabiliriz.

Ayı’dan Korkmayın!

Pek çok yatırımcı kripto para piyasaları ve Bitcoin ile yeni tanıştı. Bitcoin’de ve kripto paralarda yaşanacak bir ayı piyasası, kaçırdığınızı düşündüğünüz ve keşke daha önce öğrenseydim dediğiniz fırsatları ayağınıza getirecek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Birileri boğa diyor birileri ayı olan yatırımcıya oluyor 4 aydır bekliyorum hep zarar kripto işi çok ama çok riskli zararım çıksın daha 1 TL yaptırmam lanet olsun yaşadığım strese deymez

Anonim

Hocam çok güzel özetlemişsiniz teşekkürler.


Başa dön tuşu