blank
BitcoinHaberler

Dikkat: Bankaların Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Borsalarına Aracılık Etmesi Yasaklandı Mı?

Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmelik yerli borsaları vurdu...

Az önce son dakika olarak paylaştığımız üzere Merkez Bankası “Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmelik” yayınladı.

Yönetmelik alım satım ilişkilerinde kripto varlıkların kullanımını yasaklamasının yanı sıra kripto varlık ticareti imkanı sunan borsalar ile bankalar arasındaki ilişkiyi kısıtlayan maddeler de içeriyor olabilir. Zira bu maddeye istinaden “bu madde sadece Papara gibi ödeme hizmeti kuruluşlarını kapsıyor, bankaları kapsamıyor” şeklinde birçok görüş olsa da aksini düşünenler de var. Tam da bu konuda uzmanlar ikiye ayrıldı.

Bazı uzmanlar tarafından yönetmeliğin 4. maddesi, “kripto para borsaları ile bankalar arasındaki para transferlerini yasaklıyor” şeklinde yorumlandı.

“Ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların kullanılmaması

MADDE 4 – (1) Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.”

(2) Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.

Bu iddiayı ortaya atan uzmanların neye dayanarak bu sonuca vardığı detaylı bir şekilde ele almak gerekirse, 4. maddenin 1. fıkrasında “Ödeme hizmeti sağlayıcılarının ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.” deniliyor.

Peki kim bu ödeme hizmeti sağlayıcıları?

Merkez bankasının sitesinde yayınlanan bir metine göre bankalar da bu alana giriyor.

Güncelleme:

Paribu borsasının yaptığı açıklamaya göre; bu yönetmelik kripto para borsalarına bankalar yolu ile havale/eft şeklinde yapılan ödemeleri engellememektedir. Yani bu açıklama ile yönetmeliğin bankaları etkilemediği kesinleşti diyebiliriz.

İlgili Haber  Paribu Kripto Para Borsasından Son Yönetmelik İle İlgili Açıklama!

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

12 Yorum

  1. Ülkeyi yönetenler ile önetilenler o derece ayrıştıki dünyada az görünür cinsten, alin kimliğimi yeter bu kadar kölelik..

  2. Siz ne yaparsanız yapın insanların döviz ini altınını pula çavirdiniz kripto
    Insanlara yeni umut verdi
    Paralarına azda olsa umut oldu
    Kimse kimsenin parasına el koyamaz
    Ticaretin önünü kesemeyeceksiniz.

  3. Kesin olarak yanlış olan bir yorumla yönetmeliğin 4.2 maddesi kapsamındaki Ödeme Kuruluşları tanımına bankaların da girdiği bu nedenle 30 Nisandan itibaren bankaların da kripto para borsalarına fon aktarımında kullanılamayacağı söyleniyor.

    Bu yoruma dayanak olarak 6493 sayılı kanun gösteriliyor. Fakat, 6493 S.K 14. maddesi ‘Ödeme Kuruluşu”nu tanımlamıştır. 14.4 maddesi ” Ödeme kuruluşu kredi verme faaliyetinde bulunamaz” demektedir. Dolayısıyla zaten bankaların ödeme kuruluşu sayılamayacağı açıktır.

    Bu haberi derhal kaldırın..

  4. 4,1
    bu maddeden çıkardıgım sonuç şu bankalar kripto paralarla ilgili iş modeli geliştiremezler ve direk kriptoya fon aktaramazlar tl alıp gönderirsin ama tl ile kripto alamazsın diyolar yani
    kredi kartı yasağı

  5. Yahu milleti paniğe sevketmeyin. Yeni yönetmeliğin 4.1 maddesinde Ödeme hizmeti saglayicilarinin kripto varlıklarla Ödeme yöntemi gelistiremeyecegi yazıyor. 4.2 maddesinde ise Ödeme saglayicilar demiyor sadece Ödeme ve elektronik para kuruluşları yazıyor. Yani bu maddede bankalar yok. Ödeme ve elektronik para kuruluşları (papara gibi) merkez bankasının İnternet sitesinde yazıyor. Yönetmeliği neresinden okuyup haber yapıyorsunuz. Milleti paniğe sevkediyorsunuz. Sizin haberiniz doğrultusunda zararına satış yapanların vebali boynunuzadir. Bir de haberci olacaksınız. Brawo size

  6. Millet üç kuruşunu değer kaybetmesin diye korumaya calistikca elindekini calmanin derdindeler,ulan bu milleti soyup soğana çevirmekten bikmadiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu