HaberlerKripto Para

Do Kwon’un Terra’yı Kurtarma Önerileri Akıllara Lehman Brothers’ı Getirdi! Tepkiler Büyüyor!

Terra'nın kurucu CEO'su Do Kwon sonunda sessizlğini bozdu.

TerraUSD (UST) can çekişirken herkesin gözü kulağı Terra’nın kurucu CEO’su Do Kwon‘a çevrilmişti.

Sonunda Kwon’dan beklenen hamle geldi ve Kwon, UST için kurtarma planını açıkladı. Söz konusu kurtarma planı ise topluluğun aklına “Lehman Brothers” trajedisini getirdi.

Kwon, TerraUSD (UST) stablecoinlerini emilim sürecini hızlandırmak için Luna/UST denge tasarımında büyük değişiklikler önerdi.

Acil durum önerisi 1164’ün ayrıntılarını paylaşmak için Twitter başında olan Kwon, TerraUSD (UST) stablecoinin benzersiz bir şekilde sabitlenmesini ele aldı.

Şu anda 1 dolarlık eş değerine hedeflenen mandalına %57’lik bir “indirim” uygulanabileceğini söyledi.

Kwon’a göre piyasadan ayrılan UST belirteçlerini agresif bir şekilde yok etmekten başka çare yok. Bu da UST fiyatını artıracak ve USD’yi normal 1: 1 oranına daha yakın hale getirecek.

Bu nedenle Do Kwon, protokolün “basım kapasitesini” 293 milyon dolardan 1,2 milyar dolara eşdeğer olarak artırmayı önerdi. Bunun token yakma sürecini hızlandırmaya yardımcı olacağını belirtti.

8 Mayıs’ta yaklaşık 66 dolardan el değiştiren LUNA’nın algoritmik stablecoini 1 dolarlık oranını kaybettiği için token aşağı doğru kaymaya başladı.

UST düşüşünü dün de devam ettirdi ve Binance başta olmak üzere diğer birçok büyük kripto para birimi borsasını para çekme işlemlerini durdurmaya zorladı.

Yaklaşık 24 saat önce UST için bir kurtarma planı açıklamaya yakın olduğunu tweetleyen Do Kwon,

Her şeyden önce ileriye giden tek yol, $UST yeniden sabitlenmeye başlamadan önce çıkmak isteyen stablecoin arzını emmek olacaktır. Bunun etrafından dolaşmanın bir yolu yok.

dedi.

Kwon ayrıca “Doğal olarak bu UST ve LUNA sahipleri için yüksek bir maliyete sahip ancak ekosisteme daha dışsal sermaye getirmek ve UST’deki arz çıkıntısını azaltmak için çeşitli seçenekleri keşfetmeye devam edeceğiz.” dedi.

Lehman Brothers’a Benzettiler

Do Kwon’un önerileri sayesinde fiyat mucizevi bir şekilde stablecoini 1 dolara döndürmeyi başarsa bile UST’deki itibar ve güven büyük bir darbe aldı.

Birçokları Do Kwon’un kurtarma planını alaya aldı. Yaşanan süreci Lehman Brothers‘ın 2008’deki finansal krize neden olan durumuna benzetti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu