BitcoinHaberler

Dolandırıcıların Yeni Gözdesi: COVID2019

Tüm dünyayı tehdit eden coronavirüs dolandırıcıları harekete geçirdi.

Dünyadaki birçok ülkeyi etkisi altına alan COVID-19, dolandırıcıların yeni gözdesi haline geldi. Tüm dünya alarma geçmişken ve vatandaşlar en ufak bir haberi bile ilgiyle takip edip olası tüm önlemleri almaya çalışırken bu durumdan bile kendilerine pay çıkarmaya çalışan bazı kötü niyetli kişilerce “coronavirüs” konulu birçok platform oluşturulmuş durumda.

Yetkililerin belirttiğine göre COVID-19’un türediği ilk andan itibaren koronavirüs temalı platform kayıtlarının sayısında gözle görülür bir artış yaşandı. Ne yazık ki bu platformların büyük bir kısmının dolandırıcılık amaçlı olduğu iddia ediliyor.

Söz konusu platformların arasında en çok dikkat çekici olanı ise coronavirusa[…] adlı site. Virüsün pandemi (dünyada eş zamanlı şekilde çok sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalık) sayılıp sayılmayacağı yönündeki tartışmalar sürerken konuyla ilgili haberleri daha yakından takibe almak isteyen vatandaşları hedef alan site, kullanıcıları bir Android uygulamasını yüklemeye yönlendiriyor ve uygulamayı yükleyen kullanıcılar, aynı zamanda “CovidLock” diye adlandırılan bir fidye yazılımını da farkında olmadan cihazlarına kurmuş oluyor.

İşte olay tam da bu noktada başlıyor. CovidLock, kilit ekranına erişmek için kullanıcıların iznini istiyor ve akabinde kullanıcı erişimine engel koyarak ekran kilidi saldırısı olarak bilinen bir program devreye sokuluyor. Sonrasında mağdur kişiler kişisel verileri ve sosyal medya hesapları silinmekle tehdit ediliyorlar. 48 saat içinde 100 dolarlık Bitcoin fidye olarak yatırılmazsa da tüm kişisel verilerin silineceği tehdidinde bulunuluyor.

Söz konusu tehdide karşı güncel bir Android sürümü kullanmak tavsiye edilen önlemler arasında başı çekerken, resmi kaynaklar haricinde üretilen yeni bilgilere inanılmaması gerektiği konusunda insanlar uyarılıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu