Ana SayfaHaberlerDolar-Euro Paritesinin 1'e Yaklaşması Bitcoin ve Kripto Paralar İçin Nasıl Yorumlanmalı?

Dolar-Euro Paritesinin 1’e Yaklaşması Bitcoin ve Kripto Paralar İçin Nasıl Yorumlanmalı?

Takip et

Euro’nun 20 yıl sonra ilk kez 1 dolara doğru düşmesi bazı kripto para yatırımcılarının dikkatini döviz kurunun kripto değerlemeleri üzerindeki etkisine ve Euro tabanlı stablecoin’lere çeviriyor.

Son yıllarda ABD dolarının dışındaki para birimlerine de özel stablecoinlerin ortaya çıkmasıyla birlikte döviz dünyası yavaş yavaş dijital varlık piyasalarına girmeye başladı.

Bazı Uzmanlar Euro’nun Düşüşünün Kripto Para Piyasasına ve Euro Tabanlı Coinlere Baskı Yapacağını Düşünüyor

Bazı gözlemciler Euro’nun son düşüşünün Bitcoin (BTC) piyasasına düşüş baskısı getirebileceğini ve Euro’ya sabitlenmiş stablecoin’lere olan talebi etkileyebileceğini söylüyor.

Kripto ticaret firması Genesis Global Trading’in piyasa öngörüleri başkanı Noelle Acheson yaptığı açıklamasında konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Döviz piyasası katılımcıları ABD dolarını ‘en az riskli’ para birimi olarak gördüklerinden, döviz çalkantıları (şu anda euro ve diğerlerinin yaşadığı gibi) genellikle ABD dolarının lehine sonuçlanır.

Bu durum, ABD ve AB arasındaki farklı faiz oranı rotalarıyla daha da belirginleşiyor. Bu yüzden, son gelişme birkaç yıldır dolar endeksiyle negatif korelasyona sahip olan Bitcoin fiyatını dolar bazında olumsuz etkileyebilir.”

Euro bu yıl dolar karşısında %10 değer kaybetti ki bu büyük fiat döviz çiftleri için önemli bir hareket. Döviz kuru en son 1.02 civarında ya da 1,00 parite seviyesinin 200 pip altında işlem gördü.

İlgili Haber
Circle, Euro Destekli Stablecoini Piyasaya Sürdü!

Düşüş, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) artan enflasyona rağmen para politikasını sıkılaştırmada FED’in gerisinde kalmasından, Avrupa Birliği’nde yaşanan büyük enerji krizi tehdidinden ve resesyon korkularından kaynaklanmış görünüyor.

Stabilcoin platformu Stasis’in CEO’su Gregory Klumov yaptığı açıklamasında konuyu şöyle değerlendirdi:

“Bugünlerde resesyon ve menkul kıymet piyasalarından aşırı dolar marjı fonlamasının kısıtlanması gibi belirgin riskler var. Bu gerçekleştiğinde, tüm borçlular getirilerini artırmak ve riskli varlıklara maruziyetlerini artırmak için aldıkları kredileri geri ödemek için dolar satın alırlar.

Bu gerçekleştiğinde, tüm borçlular getirilerini artırmak ve riskli varlıklara maruziyetlerini artırmak için aldıkları kredileri geri ödemek için dolar satın alırlar. Bu nedenle, varlıklar satıldığında ve fonlama geri döndüğünde, dolar güçlenir. Euro da bu durumda bir istisna değildir.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları